Uredništvo    16. april 2014
Španski kraljevi pokal, finale

Gol za sto milijonov

Gareth Bale je s fantastičnim zadetkom odločil finale španskega kraljevega pokala in madridskemu Realu priigral prvo lovoriko v letošnji sezoni. Real je slavil z 2:1, Neymar tik pred koncem zgrešil nemogoče.

Stadion: Mestalla v Valencii. Gledalcev: 55.000. Sodnik: Mateu Lahoz

REAL MADRID: Casillas; Carvajal, Pepe, Ramos, Coentrao, Xabi Alonso, Modrić, Isco (od 89. Casemiro), Di Maria (od 86. Illaramendi), Bale, Benzema (od 90. Varane). Trener: Carlo Ancelotti

BARCELONA: Pinto; Alves, Bartra (od 86. Sanchez), Mascherano, Alba (od 46. Adriano); Busquets, Xavi, Iniesta, Fabregas (od 60. Pedro), Messi, Neymar. Trener: Gerardo Martino

Kraljevi pokal se po treh letih vrača na Santiago Bernabeu! Real iz Madrida je v odličnem finalu povsem zasluženo z 2:1 premagal Barcelono, se ji oddolžil za poraz na prvenstvenem El Clasicu in razbelil katalonske rane, saj je Barcelona mesec dni pred iztekom sezone na pragu tega, da ostane povsem praznih rok. Za drugo zmago na Mestalli – pred tremi leti je obračun istih tekmecev na istem stadionu odločil Cristiano Ronaldo – je bil najbolj zaslužen brilijatni Gareth Bale, ki je s fantastičnim samostojnim prodorom odločil zmagovalca in znova dokazal, da je bil ves trud (in denar) za njegov prihod v Madrid povsem upravičen.

Gareth Bale Real Madrid

Obračun v Valencii v taktičnem smislu ni presenetil. Galaktiki so prežali na protinapade, Barcelona pa je skušala nasprotnika onemogočiti s svojo prepoznavno igro dolgega zadrževanja žoge v svojih nogah. Real se je v takšni bitki znašel precej bolje, kar je bilo razvidno že v uvodnih minutah tekme, ko je dvakrat zapretil sila motivirani Bale, ki je dvakrat meril mimo vrat. V 11. minuti je sledil klasičen mat Reala v treh potezah – Isco je na sredini igrišča ukradel žogo nespretnemu Daniju Alvesu, hitro zaposlil Karima Benzemaja, Francoz pa je sijajno podal Angelu Di Marii, ki se je za las izognil ofsajd zanki in s strelom med nogama Jordija Albe Real popeljal v vodstvo. Barcelona si v prvem polčasu ni priigrala omembe vredne priložnosti za izenačenje, še najbližje je bil v 23. minuti Jordi Alba, a je njegov strel z glavo Iker Casillas brez težav ujel. Štiri minute pred koncem polčasa je z roba kazenskega prostora meril še Lionel Messi, ki je bil sicer v prvem polčasu precej neopazen in daleč pod svojimi standardi.

Jordi Alba je zaradi poškodbe ob premoru mesto prepustil Brazilcu Adrianu, ki je zasedel mesto na levi strani obrambne vrste. Drugi polčas se je začel z vratolmnim prodorom Bala, ki se je mimo treh branilcev Barcelone dokopal vse do vrata Joseja Manuela Pinta, a meril v zunanji del mreže. Real je bil še naprej precej nevarnejši tekmec in nova nevarnost se je porodila v 67. minuti, ko je Pinto s skrajnimi močmi ubranil poskus Benzemaja. Nekaj trenutkov kasneje izenačenje na povsem "atipičen" način za Barcelono. Po izvajanju kota je obramba Reala pozabila na Marca Bartraja, ki je z glavo meril pod prečko Casillasovih vrat in Katalonce nepričakovano vrnil v igro. Povratek kljub temu ni spremenil dejstva, da je bil Real nocoj precej bližje zmagi kot Barcelona. V 81. minuti je Luka Modrić z razdalje zadel vratnico, nato pa je štiri minute kasneje sledil trenutek, ki bo dolgo ostal zapisan v mislih navijačev kraljevega kluba. Gareth Bale je pred sredino igrišča sprejel žogo na levi strani, kot letalo "zletel" mimo Marca Bartraja in z dolgimi koraki vihral proti kazenskemu prostoru Barcelone, nato pa akcijo spretno zaključil z natančnim strelom mimo Pinta in Real na nepozaben način popeljal v vodstvo z 2:1.

Neymar Lionel Messi Barcelona

Le štiri minute kasneje si je Barcelona priigrala priložnost, katero bo zagotovo najbolj objokovala. Xavi je zaposlil Neymarja, ta pa je neoviran zadel vratnico in zapravil sijajno priložnost za drugo izenačenje na tekmi. Sledilo je nekaj nervoznih trenutkov v kazenskem prostoru Reala, kjer pa si Barceloni tudi s pomočjo vratarja Pinta ni več uspela priigrati priložnosti za podaljške.

Real Madrid je zaslužen zmagovalec kraljevega pokala, v katerem je pokazal vse najboljše predstave v letošnji sezoni. V polfinalu je dvakrat nadigral trenutno najboljšo ekipo španskega prvenstva Atletico, v finalu pa je na krilih maestralnega Garetha Bala na kolena spravil še večnega rivala in osvojil prvo lovoriko v letošnji sezoni. Današnja predstava je alarm za Realove tekmece, da morda ni njegova zadnja ...