Uredništvo    8. marec 2011
Liga prvakov, povratna tekma osmine finala

Barcelona strla železni oreh

Barcelona je s 3:1 dobila triler na Nou Campu, v katerem je v drugem polčasu povsem nadigrala Arsenal in po neštetih zapravljenih priložnostih do konca trepetala za končno zmago.
14.12.2017 | Evropske lige
Štadion: Nou Camp, Gledalcev: , Sodnik: Massimo Busacca (ŠVI)
Barcelona: Victor Valdes, Eric Abidal, Dani Alves, Sergio Busquets, Andres Iniesta, Xavi, Javier Mascherano (od 89. Seydou Keita), Adriano (od 90. Maxwell), David Villa (od 82. Ibrahim Afellay), Lionel Messi, Pedro.
Trener: Ernesto Valverde
Arsenal: Wojciech Szczesny (od 19. Manuel Almunia), Laurent Koscielny, Bacary Sagna, Johan Djourou, Gaël Clichy, Abou Diaby, Cesc Fabregas (od 78. Nicklas Bendtner), Tomas Rosicky (od 74. Andrej Aršavin), Samir Nasri, Jack Wilshere, Robin van Persie.
Trener: Arsene Wenger

Do zadnjega kotička zapolnjen Nou Camp je z velikim vznemirjenjem pričakal prvi sodniški žvižg Massima Busacce, pričakovano stanje pa se je na igrišču tako rekoč vzpostavilo že isti hip, ko sta obe ekipi stopili na zelenico. Barcelona je žogo držala v svojih nogah, Arsenal pa je z izjemno čvrsto igro v obrambi Katalonce držal dovolj stran od vrat, da ti niso resneje ogrozili vrat Wojciecha Szczesnya. V tretji minuti se je po podaji Xavija v polpriložnosti znašel Pedro, nato pa je sledilo precej nervozno obdobje igre, v katerem se Barcelona nikakor ni uspela približati "zoni" za strel. V 18. minuti je Daniel Alves streljal iz več kot 30 metrov, njegov strel pa je Szczesny ubranil s konico prsta in moral zaradi poškjodbe svoje mesto prepustiti Manuelu Almunii.

Messi prebil ledino
Menjava vratarja Angležev ni vrgla iz tira, saj so še naprej s požrtvovalno igro uspešno zapirali prostor in čakali na svojo priložnost. V končnici prvega dela pa je zbranost nogometašem Arsenala vendarle pošla. V 36. minuti je po lepi podaji Ville z leve strani prodrl Adriano in zadel zunanji del leve vratnice, nekaj minut kasneje pa si je dotlej dokaj zadržani Messi s samostojnim prodorom priigral lepo priložnost za zadetek, a je njegov strel končal v naročju Manuela Almunie. Sledil je petminutni podaljšek v katerem so zavrele strasti med igralci obeh ekip, nato pa je sledil težko pričakovan trenutek. V 48. minuti je po podaji Andresa Inieste Messi izigral ofsajd zanko, mojstrsko priigral Almunii in z zadetkom Nou Camp spravil v delirij. Katalonci so zadeli v zadnjih izdihljajih prvega polčasa, ko je bil Arsenal tik pred tem, da uspešno ubrani prednost iz Londona.

Barcelona Arsenal Daniel Alves Samir Nasri

Kanonada iz vseh strani
"Proti Barceloni si lahko v vsakem trenutku tik pred razpadom sistema," je nekoč dejal trener Arsenala Arsene Wenger, danes pa je njegovo trditev Barcelona potrdila tudi v praksi. Katalonci so nadaljevali v svojem ritmu in Arsenal vse bolj stiskali za vrat, nato pa je sledil šok, ob katerem so domači navijači dobesedno obnemeli. V 53. minuti je Arsenal izvajal kot, predložek Nasrija pa je zadel Sergia Busquetsa, ki je premagal Victorja Valdesa in izničil prednost Kataloncev iz prvega polčasa. Arsenal, ki dotlej ni niti enkrat streljal na domača vrata, se je v hipu znašel v sijajnem položaju, a nato je sledilo 40 minut igre, ki jih bo Wenger zagotovo v spominu prevrtaval še dolga leta.

Neučinkovitost, da te kap
Le tri minute po izenačujočem zadetku je Robin Van Persie nespametno streljal po dosojenem prepovedanem položaju in si prislužil drugi rumeni karton, z igralcem manj pa Arsenal rjoveče Barcelone preprosto ni več mogel zaustaviti. Do izteka srečanja si je Barcelona priigrala nešteto čistih priložnosti za zadetek in zapravljala nemogoče. Messi in Villa sta se sprehajala do vrat Almunie in kot po pravilu streljala v njegovo naročje, a pritisk je bil tako močan, da Arsenal tudi neštetih daril ni mogel vnovčiti. V 69. minuti je napetost in vse večji obup domačih navijačev prekinila akcija Inieste, Ville in Xavija, ki je z natančnim strelom svojim soigralcem nakazal pravo pot, zmagovalec pa je bil odločen dve minuti kasneje, ko je po prekršku nad Pedrom iz enajstih metrov zadel še Lionel Messi.

Tudi po zaostanku Arsenala se je igra nadaljevala v enakem ritmu. Daniel Alves, Messi in rezervist Afellay (ta je v dveh minutah po vstopu na igrišče zapravil kar dve veliki priložnosti) so še naprej zapravljali nemogoče, Arsenal pa je svoj tako težko pričakovani trenutek dočakal povsem po naključju. Po napaki Abidala je Jack Wilshere hitro podal prodirajočemu Nicklasu Bendtnerju, katastrofo brez primere pa je z odlično intervencijo preprečil odlični Mascherano.

Razmerje v strelih na gol: 19:0
Barcelona se je več kot zasluženo uvrstila med osem najboljših in ponovno dokazala, zakaj sodi med najboljše evropske ekipe vseh časov, navkljub slavju pa kronična neučinkovitost postaja problem, s katerim se bo Josep Guardiola moral resno soočiti. V "normalnih" razmerah bi bil Arsenal, ob razmerju strelov na gol 19:0, danes na Nou Campu zrel za vsaj trikrat hujši poraz.