Uredništvo    19. februar 2013
Liga prvakov, osmina finala

Bayernov "sprehod" uspel

Arsenal na prvi tekmi osmine finala Lige prvakov proti Bayernu kljub prednosti domače igrišča ni imel nobene možnosti za uspeh. Bavarci so srečanje zlahka dobili, na koncu je bilo 3:1 v njihovo korist.
Torino se je z ovacijami poklo...
Štadion: Emirates Stadium, Gledalcev: 59974, Sodnik: Svein Oddvar Moen (NOR)
Arsenal: Wojciech Szczesny, Bacary Sagna, Thomas Vermaelen, Per Mertesacker, Laurent Koscielny, Jack Wilshere, Mikel Arteta, Aaron Ramsey (od 71. Tomas Rosicky), Santiago Cazorla, Theo Walcott, Lukas Podolski (od 72. Olivier Giroud).
Trener: Arsene Wenger
Bayern Munchen: Manuel Neuer, Philipp Lahm, Daniel van Buyten, Dante, Javi Martinez, Toni Kroos (od 73. Luiz Gustavo), David Alaba, Franck Ribery (od 63. Arjen Robben), Bastian Schweinsteiger, Thomas Müller, Mario Mandžukić (od 79. Mario Gomez).
Trener: Carlo Ancelotti
Bayern je na Emirates prišel, posebej glede na letošnjo formo Arsenala, kot izrazit favorit. Da to ni bil strel v prazno, so pokazale že uvodne minute, v katerih je tudi najbolj zvestim pristašem domačega moštva bržkone hitro postalo jasno, da Liga prvakov zagotovo ni tekmovanje, v katerem bi Topničarji lahko prekinili svojo dolgoletno sušo kar se osvojenih lovorik tiče. Arsenalovi nogometaši so se v prvih minutah nekajkrat sicer pogumno zapodili proti golu Bavarcev, toda zares nevarni niso bili. Na drugi strani so gostje zadeli iz prve prave priložnosti. Thomas Müller je po lepi akciji podal z desne strani, pred kazenskim prostorom pa je Toni Kroos "iz prve" zabil za 1:0.

Mario Mandžukić je v nadaljevanju dvakrat nevarno iskal zadetek, vendar so se domači nogometaši uspeli ubraniti. Branjenje brez ideje v napadu, to je bilo tisto, kar so ob nezadovoljstvu domače publike kazali domači. V 20. minuti je sledila druga kazen. Po strelu Van Buytna je Szczesny žogo sicer odbil, a le do Thomasa Müllerja, ki je iz neposredne bližine zadel za 2:0. Arsenal je v teh trenutkih razpadel in mejil na katastrofo že po prvem polčasu. Nogometaši londonskega kluba so povrhu vsega še izgubljali potrpljenje in pridno zbirali kartone. Prvi udarec proti nasprotnim vratom, brez večjih težav za Neuerja, pa so sprožili šele v 34. minuti. Bastian Schweinsteiger je nato z rumenim kartonom prejel parnega in bo na povratni tekmi počival, to pa, glede na potek dogodkov na prvi tekmi, za Bayern ne bo večja težava. Tik pred koncem prvega polčasa je imel Mandžukić na glavi 3:0, a je streljal mimo gola. Prvi polčas je bil za domače moštvo črn, zelo črn, za nameček pa so varovance Arsena Wengerja gledalci v garderobo pospremili z glasnimi žvižgi.
Arsenal Bayern Mario Mandžukić Thomas Vermaelen

Arsenal je v drugem polčasu potreboval precej več kot je pokazal v prvem. Wengerjevi nogometaši so zaigrali malce bolj odločno, v 55. minuti, po napaki glavnega sodnika, ki je dosodil udarec iz kota, zmanjšali zaostanek. Po podaji iz kota je, po zmedi v Bayernovi obrambi in slabi postavitvi vratarja Manuela Neuerja, zadel Lukas Podolski. Nemški reprezentančni napadalec je žogo v mrežo poslal z glavo. Arsenalovi nogometaši so dobili zanos, a ga z novim zadetkom nikakor niso uspeli kronati. V 65. minuti so imeli novo lepo priložnost za zadetek gostje, potem ko je Szczesny dobro ubranil strel Tonija Kroosa, po podaji iz kota pa se je lahko le sreči zahvalil, da Javi Martinez ni uspel dobro nameriti.

Arsene Wenger je menjal. V igro je poslal Olivierja Girouda in Tomasa Rosicyka, ki sta se takoj izkazala. Tekla je 74. minuta. Giroud je streljal iz podobne situacije kot Kroos v prvem polčasu, toda Francoz je na svojo smolo le nastreljal dobro postavljenega Manuela Neuerja. Ker Londončani niso ujeli priključka, so bili kaznovani. V 77. minuti je Bayern povedel s 3:1 in tako dokončno poteptal še zadnje upe domačih. Tokrat je z desne strani dobro podal rezervist Arjen Robben, na žogo pa je na drugi vratnici "naletel" Mario Mandžukić, padel v gol, žoga pa v visokem loku za njim - v mrežo. Gol je bil zares nenavaden, toda veljaven in tudi zadnji na nocojšnji tekmi. Bolj ko se je tekma približevala koncu, bolj je bilo jasno, da Arsenal preprosto ne zmore resneje ogroziti Bayerna, ki je tako praktično že uvrščen v četrtfinale.