
Nemci bodo obdržali '50+1'. Omejevanje konkurence ali modra odločitev? (foto: /)
Nemška nogometna liga je naredila velik korak do pravne ureditve pravila 50+1, ki določa, da morajo biti navijači najmanj 51-odstotni lastniki nemških nogometnih klubov.
Nemška nogometna liga je korak bližje k temu, da pravilo 50+1 postavi na pravno varno podlago in ga tako prilagodi za prihodnost. Kot so sporočil v sredo, se je izvršni odbor soglasno dogovoril o predlogu s prilagoditvami okvirnih pogojev, ki je bil predložen Zveznemu uradu. Ta določa, da v prihodnje ne bo več izjem pri financiranju pravila 50+1, v skladu s katerim mora imeti matični klub vedno večino glasov, da se omeji vpliv vlagateljev. Trenutno te izjeme pri financiranju koristijo Bayer Leverkusen, VfL Wolfsburg in TSG Hoffenheim, slednji se bo v bližnji prihodnosti prostovoljno vrnil v krog klubov 50+1.
Leverkusen in Wolfsburg bosta lahko ohranila svoj status, vendar bosta morala v skladu s predlogom izpolniti nove pogoje za pridobitev licence za 1. ali 2. Bundesligo. Zadevni klub bo na primer "zavezan k sodelovanju in preglednosti" v odnosu do članov svojega nekdanjega matičnega kluba. Natančneje, slednjim bo treba podeliti pravico, da "pošljejo vsaj enega predstavnika v nadzorni organ korporacije, ki ima pooblastila za nadzor in odobritev". Ta predstavnik mora imeti vse pravice člana organa ali delničarja - to vključuje zlasti pravico do govora, pravico do obveščenosti in pravico do glasovanja.
Poleg tega se v Leverkusnu in Wolfsburgu odločitve o imenu, logotipu ali barvah kluba, sedežu kluba ali znatnem zmanjšanju števila stojišč na stadionu zdaj lahko sprejmejo le "s soglasjem nadzornega organa ali skupščine delničarjev.” Pri tem ima predstavnik nekdanjega matičnega kluba tudi pravico veta - o spremembah torej ni mogoče odločati proti njegovemu glasu. Poleg tega je pod določenimi pogoji predvideno plačilo nadomestila s strani večinskega delničarja v triletnem obdobju.
"Glede na večinske tokove v nemškem profesionalnem nogometu je bilo pomembno, da smo po mesecih intenzivnih razprav dosegli rešitev, ki je bila izvedljiva za vse strani," je dejal predsednik uprave Leverkusna Fernando Carro. "Samo zato smo pristali na kompromis, ki je bil dosežen in ki je za nas v nekaterih primerih tudi boleč."