Uredništvo    17. september 2014
Liga prvakov, skupina E, 1. krog

Evrogol bivšega odločil derbi

Bayern iz Munchna je v končnici derbija skupine smrti strl odpor Manchester Cityja, ki se je na račun bravuroznih obramb Joeja Harta vse do konca obdržal nad gladino. Za odmevno zmago je zadel Jerome Boateng.
Z malo sreče in navijači bo šl...
Štadion: Allianz Arena, Gledalcev: 68000, Sodnik: Alberto Undiano (ŠPA)
Bayern Munchen: Manuel Neuer, Rafinha (od 84. Claudio Pizarro), Philipp Lahm, Jerome Boateng, Mehdi Benatia (od 65. Dante), Juan Bernat, Mario Götze, Xabi Alonso, David Alaba, Robert Lewandowski, Thomas Müller (od 76. Arjen Robben).
Trener: Carlo Ancelotti
Manchester City: Joe Hart, Bacary Sagna, Gaël Clichy, Vincent Kompany, Martin Demichelis, Jesus Navas (od 88. Aleksandar Kolarov), David Silva, Yaya Toure, Samir Nasri (od 58. James Milner), Fernandinho, Edin Džeko (od 74. Sergio Aguero).
Trener: Josep Guardiola
 V skupini smrti letošnje Lige prvakov ne bo prostora za veliko napak in medtem, ko se je Roma na domači tekmi z moskovskim CSKA zabavala s petardo, sta Bayern in Manchester City odigrala še eno v nizu medsebojnih tekem v najelitnejšem evropskem tekmovanju. Prevlada Bavarcev ni prinesla zadetka vse do zadnjih minut, ko bi lahko zadeli tudi sinje modri, na koncu pa je odločil trenutek navdiha branilca Jeroma Boatenga, nekdanjega člana Cityja, ki je z volejem zabil zadetek večera za sladko zmago.

Josep Guardiola je ob številnih poškodovanih igralcih moral sestaviti začetno enajsterico brez obeh poletnih krilnih nogometašev Arjena Robbna in Francka Riberyja, debitantski nastop pa je ponudil novemu osrednjemu branilcu Mehdiju Benatii. Manuel Pellegrini se je pred selitvijo na tribuno, tekmo je zaradi kazni vodil njegov pomočnik Ruben Cousillas, odločil za štiri menjave glede na zadnjo ligaško tekmo proti Arsenalu - kot edini napadalec je v konici napada začel Edin Džeko.

Le ena zmaga na zadnjih petih tekmah proti angleškim nasprotnikom, City je na Allianz Areni šokantno slavil tudi lani (3:2), je napovedovala težek večer za domače navijače, ki pa bi lahko slavili že po prvem napadu svojega moštva. Po izmenjavi podaj med Mariom Götzejem in Robertom Lewandowskim je slednji s peto poslal žogo v prostor do Thomasa Müllerja, ki je z Bacaryjem Sagnajem na hrbtu že obšel Joeja Harta, toda nato streljal mimo praznega gola.

Bayern Munchen Manchester City Robert Lewandowski Joe Hart

Nemški reprezentant je od španskega sodnika Alberta Undiana Mallenca neuspešno zahteval najstrožjo kazen, tekma pa se je z Bayernom v postavitvi z le tremi branilci nato povsem umirila vse do 13. minute, ko je City prvič zapretil prek Džeka, ki je po podaji Davida Silve streljal s težkega položaja, a je bil Manuel Neuer na mestu.

"Meščani" so se v naslednjih minutah kar nekajkrat srečno rešili pred zaostankom. Sagna je po sprehodu v kazenski prostor Lewandowskega v zadnjem hipu razčistil pred Poljakom, Hart pa je z lepo parado v 19. minuti ustavil strel z glavo Müllerja, ki je po podaji s strani ušel nepozornemu Gaelu Clichyju.

Hart je po hitrem postopku postajal igralec tekme, ko je dve minuti kasneje refleksno ustavil še strel Götzeja. Bavarci so znova brez uspeha iskali najstrožjo kazen, saj je poskus junaka finalne tekme svetovnega prvenstva nehote z roko preusmeril kapetan Cityja Vincent Kompany. City ni bil nenevaren in v 22. minuti si je Džeko lepo pripravil strel z levico, zavit poskus pa je poletel za las mimo daljše vratnice Neuerja.

Guardioli ni bila všeč predstava domačega moštva, sprememba na postavitev 4-4-2 pa je hitro prinesla prvo priložnost, strel od daleč Davida Alabe, ki je zletel mimo vrat. Avstrijec je Cityju začel povzročati celo vrsto težav in v 32. minuti iz drugega plana priletel na podajo s strani, poskus slovenskega severnega soseda pa je znova ustavil prisebni Hart.

Lewandowski je štiri minute kasneje podobno kot Müller v prvi akciji tekme že preigral angleškega reprezentančnega vratarja, toda iz še težjega položaja znova ni uspel zadeti. Bayern je bolje krenil tudi v drugih 45 minut, ko se je najprej Götze lepo znašel po podaji Müllerja in po nekajsekundnem odbijanju žoge meril proti golu, toda Hart se znova ni pustil presenetiti.

Pellegrinijeva reakcija s tribune je bila menjava nevidnega Samirja Nasrija z Jamesom Milnerjem, toda kakšne pretirane spremembe prihod Angleža v igri ni prinesel. Hart je najprej izpod prečke po lastnem "plavanju" rešil oster predložek Juana Bernata, v 61. minuti pa je bil znova čas za neuspešno zahtevanje najstrožje kazni z bavarske strani, ko je Fernandinho morda igral z roko po predložku iz kota in izbijanju tik pred vrati, a Mallenco znova ni zapiskal.

Ena redkih priložnosti, ki se je sinje modrim ponudila v drugem polčasu, je padla na glavo Silve, toda eden najnižjih na zelenici je povsem zgrešil z ugodnega položaja po slastnem predložku Jesusa Navasa. Bayern je občasno še razparal obrambo gostov, toda vedno znova je (predvsem Bernatu) zmanjkal kakovostnejši predložek s strani. Oba trenerja sta z menjavama Sergia Agüera in Robbna, zamenjala sta Džeka in Müllerja, napovedala igro na zmago.

Oba sta bila blizu, najprej je bil Nizozemec tisti, ki je v 80. minuti padel v kazenskem prostoru po tem, ko mu je roko čez rame položil Fernandinho, toda tudi Robben ni dočakal reakcije glavnega sodnika, ki je prav tako ostal nem na drugi strani že v enem naslednjih napadov, ko je po prekršku nad Silvo in startu s hrbta katastrofalnemu debiju ušel Benatia.

Zmagoviti projektil je na koncu poletel s precej nepričakovane noge. Ne sicer v 88. minuti, ko je Boateng prvič izvrstno udaril od daleč, Hart pa je njegov poskus ustavil z zadnjimi močmi, toda dve minuti kasneje. Cityjevi branilci so slabo razčistili podajo s strani, žoga pa se je blizu roba kazenskega prostora idealno namestila na nogo nemškemu branilcu, ki je z izvrstnim volejem zadel zgornji kot angleških vrat.

Svoj sploh prvi gol v najelitnejšem tekmovanju je Boateng proslavljal s celotno ekipo, še posebej čustveno je nanj skakal in mu klofute po glavi dejal trener Guardiola. Slavje bi bilo kmalu prehitro, če bi Agüero, ki je prehitel znova povsem nepozornega rezervista Danteja, v zadnjem napadu natančneje meril pred Neuerjem, a se je njegov poskus s klasično "špičko" boleče skotalil mimo vratnice.