Uredništvo    23. april 2013
Liga prvakov, polfinale, prva tekma

Barcelona razbita na prafaktorje

Bayern iz Munchna je z neverjetno zmago s 4:0 uradno zapečatil ero španske Barcelone, ki je na Allianz Areni doživela najbolj boleč poraz v zadnjih letih. Katalonci v 90 minutah brez prave priložnosti.
Namesto priimkov ime mesta
Štadion: Allianz Arena, Gledalcev: 71000, Sodnik: Viktor Kassai (MADŽ)
Bayern Munchen: Manuel Neuer, Philipp Lahm, Dante, Jerome Boateng, David Alaba, Javi Martinez, Franck Ribery (od 89. Xherdan Shaqiri), Arjen Robben, Bastian Schweinsteiger, Mario Gomez (od 71. Luiz Gustavo), Thomas Müller (od 83. Claudio Pizarro).
Trener: Carlo Ancelotti
Barcelona: Victor Valdes, Dani Alves, Marc Bartra, Gerard Pique, Sergio Busquets, Andres Iniesta, Xavi, Jordi Alba, Alexis Sanchez, Lionel Messi, Pedro (od 83. David Villa).
Trener: Ernesto Valverde
Prepolna Allianz Arena je z navdušenjem in čudovitimi koreografijami pričakala goste iz Barcelone, ki so srečanje vendarle začeli s svojim prvim zvezdnikom Lionelom Messijem, ki pa naj bi po poročanju nekaterih španskih medijev tekmo začel pod vplivom injekcij. V prvih 45 minutah nismo videli najbolj privlačne tekme, a vendarle dobili številne potrditve domnev, ki so se porajale pred prvim sodniškim žvižgom. Barcelona je imela terensko premoč, a vnovič sila jalovo, saj se je v prvem polčasu redno izgubljala v izjemno dobro postavljeni obrambi Bayerna, ki je vse akcije Kataloncev zaustavljala že daleč stran od svojih vrat. Barcelona v prvem polčasu na vrata Bayerna ni sprožila niti enega nevarnega strela, medtem ko je Bayern premeteno čakal na protinapade in v celoti gledano pustil precej boljši vtis. Prva velika priložnost se je gostiteljem ponudila že v drugi minuti igre, ko ja Javi Martinez s peto sijajno zaposlil Arjena Robbna, slednji pa je z zelo ugodnega položaja meril le v roke Victorja Valdesa. Sledila so dolga obdobja dokaj dolgočasne taktične igre med obema kazenskima prostoroma, nato pa je sledil odločilni trenutek prvega polčasa, ki se je zgodil v 25. minuti tekme. Po predložku v kazenski prostor je Dante zlahka preskočil Daniela Alvesa in žogo spustil do Thomasa Mullerja, ki je ob Gerarda Piqueju žogo zadel z glavo in Bayernu priigral tako želeni vodilni zadetek. Štiri minute kasneje je vendarle malce zavrelo tudi v kazenskem prostoru Bayerna, ko je Dante v zadnjem hipu odbil žogo pred Messijem, ki bi imel na dlani izenačujoči zadetek. V prvem polčasu velja omeniti še dogodek iz 33. minute tekme, ko je Alexis Sanchez v kazenskem prostoru igral z roko, a se glavni sodnik tekme Viktor Kassai ni odločil za igranje za roko.

Bayern Barcelona Arjen Robben

Barcelona dokončno položila orožje
Drugi polčas nocojšnjega obračuna bodo v Barceloni zagotovo pomnili še dolga leta. Bayern si je odločilno prednost in pot k zmagi utrl v četrti minuti nadaljevanja, ko je po predložku s kota padel prvi od dveh spornih zadetkov Bayerna. Po podaji Mullerja je Gomez zadetek po vsej verjetnosti dosegel iz prepovedanega položaja, gol pa je povsem razblinil upe Barcelone, ki po velikem zaostanku nikakor ni našla poti skozi odlično postavljeno formacijo Bavarcev, ki so vse lažje obvladovali potek dogodkov na igrišču. Sledilo je obdobje prevlade Bayerna, ki je bil po poskusih Mullerja in Robbna trikrat blizu tretjemu zadetku, Barcelona pa je sploh prvi strel v okvir vrat gostiteljev usmerila v 69. minuti, ko je Neuer ubranil poskus branilca Marca Bartre. Štiri minute kasneje je bila Barcelona na kolenih. Po podaji Schweinsteigerja je po desni strani v kazenski prostor krenil Arjen Robben, tam pa je Muller odrinil Jordija Albo in Robbnu sprostil pot do gola, kar je Nizozemec z natančnim strelom v levi spodnji kot znal izkoristiti. Zadetek bo verjetno v vrstah Barcelone sprožil veliko jeze, saj je bil nad Albo zagotovo storjen prekršek.

V 76. minuti se je Bartra, ki se je že drugič znašel v priložnost za gol, osmešil z izjemno slabim strelom z obrata, razbita Barcelona pa je dokončno pokleknila v 80. minuti, ko je po podaji Davida Alabe še drugič zadel Muller in poskrbel za nepozaben večer, ki bo zagotovo dobil svoje mesto v zgodovini tega tekmovanja.

Barcelona je navkljub nekaterim sodniškim napakam s katastrofalno predstavo povsem zasluženo priznala premoč ekipi, ki v letošnji sezoni postaja njen povsem legitimen naslednik.