Miran Zore   23. januar 2017
Josip Iličić je morda v tempu za najslabšo sezono, odkar igra za Fiorentino

Dva meseca brez gola

Leto 2017 se je za Josipa Iličića začelo slabo. Slovenski reprezentant je v zadnjih tednih izpadel iz prve enajsterice Fiorentine ter padel v manjšo krizo. Njegov zadnji gol datira v mesec november.
Je možno? Odhaja tudi Marchisi...
Lanska sezona je bila za Josipa Iličića najboljša, odkar igra za Fiorentino. Zaključil jo je s 15 doseženimi zadetki in statusom enega ključnih nogometašev kluba, v katerega je prišel iz Palerma leta 2013. Po dveh sezonah prilagajanja in napredovanja je Iličić dokazal in nakazal velike stvari in zdelo se je, sploh po odlični reprezentančni jeseni (prikazal je najboljše reprezentančne igre doslej), da bo v letošnji sezoni skušal vse skupaj še nadgraditi ter morda ujeti zadnji vlak za velik prestop.

Zgodilo pa se je ravno nasprotno. Ob vzponu reprezentančne je namreč strmo padla njegova klubska forma. Črna sta bila predvsem december in januar, ko je Iličić povsem izpadel iz udarne enajsterice portugalskega trenerja Paula Souse. Upoštevajoč praznični premor konec decembra je Iličić v zadnjem mesecu za Fiorentino vsega skupaj odigral le 17 minut! Od tega 12 minut pokalne tekme proti Chievu in le pet minut prvenstvene proti Juventusu. Minuli konec tedna, ob prepričljivi zmagi Fiorentine proti Chievu (3:0), je Kranjčan še enkrat več obsedel na klopi za rezervne nogometaše.

Odkar Iličić ne igra več redno (od 18. decembra), Fiorentina še ni izgubila. Po zanjo dobrem remiju z Napolijem pred prazniki (22. decembra), je nanizala tri zaporedne zmage in nič ne kaže na to, da bi Sousa zdaj čutil potrebo po kakšnih menjavah. Prednost pred njim v ekipi tako še naprej držita mlada upa Filippo Bernardeschi in Federico Chiesa

V tempu za najslabšo sezono?
Iličić tako ostaja pri 16 prvenstvenih tekmah to sezono in treh doseženih zadetkih. Zaigral je tudi na eni pokalni in treh evropskih tekmah (dosegel je zadetek). Skupaj je torej zbral 20 tekem (le štiri je odigral v celoti) in štiri zadetke, od tega dva z bele točke.

Nihajoča krivulja forme je pravzaprav problem, ki Iličića spremlja že vso njegovo kariero. V Firencah je (tudi zaradi poškodb) nihal predvsem v svoji prvi sezoni (23 tekem, štirje zadetki), potem pa se vzpenjal vse do vrhunca v lanski sezoni. Iličić v letošnji sezoni predvsem pada. Ne le igri in v statistiki, očitno tudi v samozavesti, saj greši enajstmetrovke in tudi stoodstotne priložnosti (v 93. minuti zadnje tekme proti Juventusu je zapravil čisto situacijo ena na ena z vratarjem). Iličićev zadnji gol to sezono je zdaj star že skorajda dva meseca, datira namreč v 28. november (tekma proti Interju). Za primerjavo, lani ta čas je imel Iličić na svojem kontu že 11 golov.