Uredništvo    18. maj 2011
Liga Europa, finale

Falcao pristreljal tudi lovoriko

Kolumbijski napadalec Radamel Falcao je poskrbel, da je v tej sezoni izjemni Porto osvojil tudi ligo Europa. Tekma na štadionu v Dublinu se je končala z zmago modro-belih z rezultatom 1:0.

43 [1:0] Falcao

Stadion: Aviva Stadium v Dublinu. Gledalcev: 47.000. Sodnik: Carlos Velasco Carballo (Španija).

FC PORTO: Helton; Sapunaru, Otamendi, Rolando, Pereira; Fernando, Guarin (od 73. Belluschi), Varela (od 79. Rodriguez), Moutinho, Hulk, Falcao. Trener: Villas Boas.

BRAGA: Artur; Rodriguez (od 46. Marcio Mossoro), Paulao, Miguel Garcia, Silvio, Hugo Viana (od 46. Kaka), Vandinho, Custodio, Alan, Lima (od 66. Meyong Ze), Paulo Cesar. Trener: Domingos Paciencia.

Druga različica novoustanovljene evropske lige je imela v Dublinu jasnega favorita. Porto, ki je v domačem prvenstvu na 30 tekmah zabeležil neverjetnih 27 zmag, je ekipa "v modi", na krilih super nadarjenega trenerja Andrea Villasa Boasa in zvezdniškega napadalnega tandema Hulk-Radamel Falcao pa domača ovira v obliki Brage ne bi smela predstavljati prevelikih težav. A finala so finala, še zdaleč pa seveda ne gre podcenjevati ekipe, ki je na poti do svojega največjega zgodovinskega uspeha izločila celo angleški Liverpool in velikega portugalskega tekmeca Benfico.

Hulk Porto

V prvem polčasu so nogometaši Brage hitro pokazali, da se Porta ne bojijo. Že v tretji minuti je prvič nevarno streljal Custodio, v nadaljevanju srečanja pa so nogometaši v rdečem vzpostavili čvrsto ravnotežje in oba zgoraj omenjena napadalca držali daleč stran od kazenskega prostora. Še največ preplaha je povzročil Hulk, ki je po lepem preigravanju na desni strani meril mimo vrat, njegov partner v napadu Falcao pa večji del prvega polčasa ni prejel uporabne žoge. Vse do 43. minute, ko se je vse bolj zdelo, da bo Braga oreh, ki ga bo Porto trl precej težje od pričakovanj. Freddy Guarin je na desni strani osvojil nekaj prostora in poslal visok predložek v kazenski prostor, po slabi oceni leta žoga pa je Falcao izzigral 'ofsajd' zanko in z glavo zabil že svoj 17. zadetek v tem tekmovanju.

Trener Brage Domingos Paciencia je navkljub dobri igri v prvem delu ukrepal hitro. Po odmoru je na igrišče poslal kar dva nova igralca in prav eden od njih, Brazilec Mossoro, je že v drugi minuti nadaljevanja zapravil največjo priložnost Brage na tekmi. Po napaki obrambe Porta se je sam znašel pred vratarjem Porta Heltonom, a iz odličnega položaja meril v noge svojega rojaka. V nadaljevanju nismo gledali preveč zanimivega nogometa, navkljub vodstvu pa je nekoliko bolj razočaral Porto, saj o njegovi pregovorno napadalni in atraktivni igri tokrat ni bilo ne duha ne sluha. Braga je imela rahlo pobudo, vendar pa njeni napadalci nikakor niso akcij uspeli končati še z zaključnim strelom. Porto je srečanje rutinirano privedel do konca in postal po Atleticu iz Madrida še drugi zmagovalec evropske lige.

Porto ima pod vodstvom komaj 33-letnega Andrea Villasa Boasa za seboj sezono za v anale. Po veličastnem slavju v domačem prvenstvu je nekdanji klub slovenskih reprezentantov Zlatka Zahoviča in Mirana Pavlina osvojil še tretjo evropsko lovoriko v zadnjem desetletju, piko na i pa bo lahko postavil v soboto, ko se bo v finalu portugalskega pokala pomeril proti Vitorii iz Guimaraesa. Če je Andre Villas Boas res novi Mourinho in če je obstoječa Portova ekipa zares tako posebna kot je bila tista iz leta 2004, bo Liga prvakov v naslednji sezoni dobila "novinca", ki bo vse prej kot zgolj prijetna osvežitev …

POVEZAVA: vse o ligi Europa