Uredništvo    22. februar 2012
Liga prvakov, osmina finala

Zaslužena senzacija Basla

Bledi Bayern je v Baslu prejel lekcijo borbenosti, srčnosti in tudi kakovostne nogometne igre, ki so jo uprizorili švicarski nogometaši. Zmagovalca obračuna je odločil zadetek Stockerja v 86. minuti!
Braco prepovedal kajenje Ancel...
Štadion: St. Jakob-Park, Gledalcev: 36000, Sodnik: Nicola Rizzoli (ITA)
Basel: Yann Sommer, David Angel Abraham, Aleksandar Dragović, Joo-Ho Park, Fabian Frei (od 66. Valentin Stocker), Markus Steinhofer, Benjamin Huggel, Granit Xhaka, Xherdan Shaqiri (od 83. Jacques Zoua), Marco Streller, Alexander Frei (od 90. Cabral).
Trener: Urs Fischer
Bayern Munchen: Manuel Neuer, Rafinha, Holger Badstuber, Philipp Lahm, Jerome Boateng, Toni Kroos (od 89. Ivica Olić), David Alaba, Franck Ribery (od 71. Thomas Müller), Arjen Robben, Anatolij Timoščuk, Mario Gomez.
Trener: Carlo Ancelotti
Nogometaši Bayerna so bili nocoj, jasno, favoriti, toda popotnica, s katero so prišli v Švico, ni bila najboljša. Izkazalo se je, da so bili strahovi nekaterih navijačev upravičeni, kajti že prvi polčas na stadionu St. Jakob je nakazal, da Bavarce čaka garaško delo za uvrstitev v četrtfinale Lige prvakov. Uvodne minute so prinesle dva napada gostov, v drugi minuti je bil neuspešen Mario Gomez, v tretji pa Franck Ribery. V osmi minuti so domači nogometaši prvič zapretili preko Xherdana Shaqirija, bodočega nogometaša Bayerna, ki pa v dobrem položaju ni prišel do strela. Franck Ribery je v 12. minuti z leve strani napadel vratarja Sommerja. Sledili sta dve nevarni akciji Basla, najprej je v 15. minuti Marco Streller sprožil, a je Manuel Neuer žogo zbil čez gol, v naslednji minuti pa je, ob njegovem posredovanju, žoga po strelu Dragovića zadela okvir vrat, z golove črte pa jo je izbil Philipp Lahm. Tri minute pozneje je za zadetek zrele Bavarce rešila še prečka, stresel jo je Frei.

Švicarji so bili v teh trenutkih precej boljši nasprotnik, Bayern pa je ostal cel izključno po zaslugi odličnega vratarja Manuela Neuerja, ki je neusmiljeno popravljal napake luknjaste obrambe. Kar se bavarskih napadov tiče, v prvem polčasu po uvodnem naletu nič posebnega. Alaba in Gomez sta sicer poizkusila, toda ostalo je pri 0:0.

Basel Bayern Rafinha Xherdan Shaqiri

Začetek drugega polčasa priložnosti z izjemo Strellerjevega poizkusa z glavo ni prinesel. Gostje so žogo držali v svoji posesti, a zdelo se je, da sploh ne vedo najbolje, kaj bi z njo počeli. V takšnih trenutkih bi pričakovali, da bo stvari v svoje noge vzel prvi zvezdnik ekipe Arjen Robben, ki pa je evidentno v obupni formi, saj iz priložnosti, iz katerih je včasih neusmiljeno zadeval, dandanes cilj zgreši tudi za več kot 10 metrov. V 63. minuti je Nizozemec slabo izvedel prosti strel z roba kazenskega prostora, odbito žogo je nato s škarjicami v mrežo želel poslati Mario Gomez, toda njegov atraktivni poizkus ni najbolje uspel.

Philipp Lahm je v 68. minuti prav tako zaman poizkušal, Sommer je bil namreč na mestu. Tako kot tudi v 73. minuti, ko je z leve strani udaril Gomez. Monotonost na sicer živahni tekmi brez zadetkov, je v 86. minuti vendarle prekinil rezervist Valentin Stocker. Njegov zadetek je občinstvo na St. Jakobu dvignil na noge in, kot se je izkazalo na koncu, Baslu prinesel pomembno zmago v dvoboju s precej bogatejšim in seveda večjim nasprotnikom. Nocoj je zmagala borbenost, srčnost, zmagal pa je, nedvomno, tudi boljši nogomet. In Bayern? Nocoj ni odigral prav nič hollywoodsko.