Miran Zore   22. avgust 2012
Play-off za Ligo prvakov, prva tekma

Poraženi, a še živi

Maribor se z gostovanja v Zagrebu vrača poražen, vendar ne nadigran. Slovenski prvak je v hrvaški prestolnici klonil z 1:2, tako da bo potnika v Ligo prvakov dala šele povratna tekma v Ljudskem vrtu.

Čop 10., Badelj 74.; Badelj 39. (ag)

Stadion: Maksimir. Sodnik: Cuneyt Cakir (Turčija). Rumeni kartoni: Vida, Leko, Badelj, Ademi, Šimunić (Dinamo); Mertelj (Maribor).

Dinamo: Kelava, Šimunić, Ademi, Leko (od 46. Peko), Sammir (od 87. Vrsaljko), Tonel, Badelj, Pivarić, Vida, Rukavina (od 56. Beqiraj), Čop. Trener: Ante Čačić

Maribor: Handanovič, Filipovič, Mejač, Tavares, Ibraimi (od 78. Mezga), Cvijanovič, Potokar, Rajčevič, Berič (od 81. Komazec), Argus, Mertelj. Trener: Darko Milanič

Čeprav so si v Zagrebu želeli pozitivne, enotne atmosfere, je še pred prvim sodnikovim žvižgom s severa maksimirskega stadiona zagrmel znan napev, usmerjen proti prvem človeku Dinama Zdravku Mamiću. No, preostanek stadiona se s tem ni strinjal, Bad Blue Boysi so si za svoje opazke prislužili žvižge s preostalih tribun. Kakorkoli že, Maribora zagrebške razprtije niti malo ne zanimajo. Slovenski prvak je v hrvaško prestolnico prišel po ugoden rezultat, Darko Milanič z začetno enajsterico ni presenetil, na sredini je začel destruktor Željko Filipovič, na desnem boku pa Nejc Potokar.
Dinamo Zagreb Maribor

Začetno otipavanje, ki ga je začinilo skandiranje s tribun, je v šesti minuti prekinil Arijan Ademi, s prodorom in strelom, vendar meril previsoko. Dinamo je bil več pri žogi in to ni obetalo prav nič dobrega. V deveti minuti se je zgodilo najhujše, Sammir je poizkusil s strelom, žoga se je odbila na desno stran, Vida je neoviran podal v sredino, kjer je bil Duje Čop pred mariborsko obrambo in je zlahka zadel za 1:0. Dinamo se je na Maribor očitno dobro pripravil, Zagrebčani so povsem onemogočili slovenskega prvaka. V 15. minuti nova priložnost za Dinamo, Rukavina je podal z leve strani v kazenski prostor, kjer pa ni bil najbolj spreten Jerko Leko. Dve minuti pozneje skorajda nov zadetek! Leko je podal v kazenski prostor, kjer se je žoga odbila od mariborske obrambe in stresla prečko!

Maribor do 25. minute ni pokazal nikakršne napadalne ambicije. Medla, nezbrana igra predvsem na sredini igrišča in na levem boku, kjer se je preveč neoviran sprehajal Domagoj Vida, je Hrvatom dovoljevala redne "izlete" pred in v mariborski kazenski prostor. Nato pa končno vsaj polpriložnost Maribora. V 35. minuti je Agim Ibraimi poslal visoko žogo v kazenski prostor, kjer pa Robert Berič ni bil najbolj pripravljen, tako da je žoga zletela čez gol. Prosti strel na robu kazenskega prostora, z leve strani, v 38. minuti je ponudil priložnost Goranu Cvijanoviču, ki je streljal relativno slabo, po tleh, vendar mreža se je vseeno zatresla! Maribor je izenačil! Zadel pa je kar kapetan domačih Milan Badelj in Mariboru s svojim nespretnim posredovanjem naredil veliko uslugo. Pred koncem prvega polčasa še ena zmešnjava pred mariborskim golom, mariborska obramba nocoj res ni prepričljiva, toda k sreči žoge po strelih Dinamovih nogometašev za zdaj letijo mimo Handanovičevih vrat. Kot zadnji v prvem polčasu je zgrešil Čop.

Daro Milanič med polčasoma ni menjal, Ante Čačić pa je Jerka Leka zamenjal z Ivanom Pekom. Za "ogrevanje" prva manjša priložnost Maribora, Filipovič je s kar velike razdalje meril čez gol. Začetek drugega polčasa je bil z vidika Maribora boljši kot v prvem polčasu. Slovenski prvak je vendarle pokazal malce več ideje in drznosti v svoji igri, prebudila sta se Agim Ibraimi in Marcos Tavares. Robert Berič je v 57. minuti ponovil Filipovičev poizkus z začetka polčasa in meril - podobno kot Filipovič kakopak - čez gol. Po dobri uri igre je zagrebško občinstvo, nezadovoljno s predstavo, ki sta jo ponudila hrvaški in slovenski prvak, začelo žvižgati. To je očitno motiviralo Josipa Pivarića, ki je takoj v naslednjem napadu meril močno, toda njegov strel po tleh v daljši kot Handanovičevih vrat ni bil dovolj natančen.

Priložnosti v drugem polčasu praktično ni bilo. Domači nogometaši so Handanoviča ogrožali predvsem s podajami iz kota, vendar je slovenski reprezentančni vratar žogo uspešno izbijal iz svojega kazenskega prostora. V 67. minuti navdušenje v vrstah Maribora, žoga se je po podaji Tavaresa prikradla do Roberta Beriča, ki se je znašel sam pred Ivanom Kelavo, vendar zgrešil nemogoče. Mariborčani so bolj ali manj branili ugoden izid, kar pa se jim je maščevalo, v 74. minuti je Dinamo povedel, zadel je kapetan Milan Badelj. Tokrat v "pravo" mrežo. Robert Berič bi izid kakšno minuto pozneje kaj lahko poravnal, lepo se je zagradil v nasprotnem kazenskem prostoru, si pripravil položaj za strel, a malce preveč okleval ter tako zapravil še eno lepo priložnost.

Darko Milanič ga je potegnil iz igre, vanjo pa poslal Nikolo Komazeca. Mariborska obramba si je v 84. minuti privoščila hudo napako, Rajčević je zrušil Pivarića, vse to pa se je dogajalo na samem robu kazenskega prostora. Cakir je dosodil prosti strel, Sammir pa je na srečo stresel le vratnico. Dinamo v zaključku tekme ni več resneje ogrožal mariborskih vrat, umirili pa so se tudi Mariborčani, ki domov odhajajo poraženi, vendar z rezultatom, ki Ligo prvakov še vedno drži pri življenju.