Uredništvo    15. september 2011
Liga Europa, 1. krog, skupina H

Maribor začel s porazom

Maribor je prebil led v ligi Europa. V Belgiji ga je z rezultatom 2:0 porazil Club Brugge, ki je srečanje dobil predvsem po zaslugi odličnega prvega polčasa in zaspanih prvih 45 minut s strani Maribora.
14.10.2017 | Slovenski nogomet
Štadion: Jan Breydelstadion, Gledalcev: 20000, Sodnik: Fırat Aydınus (TUR)
Club Brugge: Colin Coosemans, Tom Hogli (od 90. Maxime Lestienne), Michael Almeback, Carl Hoefkens, Ryan Donk, Lior Rafaelov (od 74. Thomas Meunier), Nabil Dirar, Vadis Odjidja-Ofoe, Niki Zimling, Victor Vazquez (od 71. Jonathan Blondel), Joseph Akpala.
Trener: Michel Preud'homme
Maribor: Jasmin Handanovič, Mitja Viler, Aleš Mejač, Arghus Soares Bortignon, Aleksander Rajčevič, Dejan Mezga, Aleš Mertelj (od 75. Goran Cvijanovič), Željko Filipovič, Marcos Morales Tavares, Agim Ibraimi (od 66. Robert Berič), Dalibor Volaš.
Trener: Darko Milanič
Za Mariborčani je prva tekma lige Europa. Aktualni državni prvaki so srečanje v Belgiji, kjer jih je gostil Club Brugge, izgubili z rezultatom 0:2. Slab je bil predvsem prvi polčas, v katerem so bili varovanci Darka Milaniča povsem nemočni in zreli celo še za kakšen zadetek. V drugem polčasu so se vijoličasti prebudili, zaigrali občutno bolje, vendar zadeti niso uspeli, niti si niso uspeli pripraviti čistih priložnosti za zadetek, tako da je ostalo 2:0 v korist domačega moštva.
Club Brugge Maribor Vadis Odjidja-Ofoe Aleš Mertelj

Težko pričakovano prvo tekmo v ligi Europa je Maribor začel proti pričakovanjem. Namesto odločno, so Mariborčani na trenutke kar obstali na igrišču in Belgijcem puščali preveč prostora. Slednji so ga s pridom izkoriščali. Že v drugi minuti je imel Club Brugge priložnost za zadetek, vendar je bil po podaji z desne strani nenatančen Akpala. V sedmi minuti pa je padel zadetek, na žalost v mrežo Maribora. Odjidja je bil na desni strani preveč osamljen, preigral je najprej Mertlja, Arghus pa ga je predolgo pustil samega, tako da je z natančnim in močnim strelom ugnal Jasmina Handanoviča. Domači so nizali napad za napadom in povsem dominirali na sredini igrišča, kjer so imeli sicer igralca manj. Akpala je s pridom izkoriščal podaje z desne strani, le preveč nenatančen je bil oziroma je bil Handanovič na mestu. V 22. minuti je mariborski vratar rešil zanesljiv zadetek, potem ko je mariborska obramba znova zaspala, ubranil je stoodstotno priložnost Akpale.

Mariborčani v prvem polčasu niso pokazali veliko. Le dvakrat so udarili proti vratom domačih, obakrat visoko čez gol. Club Brugge je v 24. minuti vodil že z 2:0. Rafaelov je prodrl po levi strani, se sprehodil v kazenski prostor, podal na drugo stran do Dirarja, ki je obšel Mitjo Vilerja in neovirano streljal v mariborski gol. Handanovič je bil tokrat nemočen. Mariborčani so stali predaleč od nasprotnih nogometašev, bili premalo agresivni in nasploh premalo razpoloženi, da bi odigrali kaj konkretnega. Terenska premoč Belgijcev je vodila v priložnosti, ki pa so jih, na srečo, domači nogometaši zapravljali kot po tekočem traku. Šele v 43. minuti so Mariborčani odigrali prvo pravo napadalno akcijo, ki jo je v kazenskem prostoru z malce smole neuspešno končal Dejan Mezga, morda še najbolje razpoloženi nogometaš vijoličastih v prvem polčasu. Slednji se je končal z vodstvom domačih 2:0 in grenkim priokusom v njihovih vrstah, kajti Maribor je bil v prvem polčasu zrel še za kakšen zadetek.
Jasmin Handanovič
Jasmin Handanovič, najboljši posameznik v vijoličastih vrstah, je Maribor nocoj rešil visokega poraza. (foto: SPS)

Maribor v drugem polčasu boljši
Darko Milanič je ob odmoru svojim nogometašem očitno dal prava navodila, kajti Maribor je v drugem polčasu kazal povsem drugačen obraz. Predvsem so bili nogometaši iz štajerske prestolnice bolj odločni in bolj agresivni, tako da nogometaši Club Bruggeja niso več tako pogosto igrali "pepčka" med Mariborčani in preizkušali Jasmina Handanoviča. Uvodne minute priložnosti niso prinesle, igra je bila izenačena, na trenutke so imeli žogo več v svojih nogah mariborski nogometaši. Njihova največja težava je bila priprava priložnosti, kajti do nasprotnega kazenskega prostora so že prihajali, pravih udarcev proti vratom Coosemansa pa ni bilo od nikoder. Monotonost je tako šele v 63. minuti prekinil Aleš Mejač, ki pa je meril čez gol.

V 74. minuti, po kotu po odbitem strelu Dirarja, so imeli domači lepo priložnost za tretji zadetek, Donk je z neposredne bližine streljal z glavo, Handanovič, vratar vsekakor dostojen evropske lige, pa je z izjemno reakcijo preprečil zadetek. Na drugi strani v 77. minuti lepa akcija razpoloženega Dejana Mezge, ki je na levi strani iz igre lepo vrgel nasprotnega branilca, si pripravil strel, vendar so domači njegov poizkus blokirali. Handanovič je bil znova na preizkušnji v 78. minuti, s šestih metrov je z glavo poizkušal Akpala, vendar Handanoviča ni premagal. Mariborčani, ki so bili v teh trenutkih glede na dogajanje na igrišču že poraženi, so v 81. minuti izgubili Aleksandra Rajčeviča, ki je prejel rdeči karton zaradi drsečega starta s hrbta. Turški sodnik je nocoj kartone sicer delil predvsem Mariborčanom, v nekaterih primerih morda celo neupravičeno. Toda sodnik ni bil tisti, ki je nocoj odločil srečanje. Odločil ga je izjemen prvi polčas domačih oziroma slab prvi polčas Maribora, ki je v drugem polčasu z bolj pogumno igro vendarle nakazal, da tudi v ligi Europa lahko igra. Za točke, ki jih bodo vijoličasti iskali na naslednjih petih tekmah, pa bo očitno potrebno pokazati precej več. Toda vsaj led je prebit...