Jan Krstovski   5. oktober 2014
Londonski mestni derbi

Dvoboj petelinov spet Mouju

Nepremagani Chelsea je na londonskem derbiju Arsenalu zadal prvi ligaški poraz sezone (2:0). Poleg golov Edena Hazarda in Diega Coste vrhunec prerivanje Joseja Mourinha in Arsena Wengerja.
Štadion: Stamford Bridge, Gledalcev: 41607, Sodnik: Martin Atkinson
Chelsea: Thibaut Courtois, Cesar Azpilicueta, Gary Cahill, Branislav Ivanović, John Terry, Nemanja Matić, Cesc Fabregas, Eden Hazard, Oscar (od 87. Willian), Andre Schürrle (od 69. John Obi Mikel), Diego Costa.
Trener: Antonio Conte
Arsenal: Wojciech Szczesny, Calum Chambers, Kieran Gibbs, Per Mertesacker, Laurent Koscielny, Jack Wilshere (od 83. Tomas Rosicky), Mesut Özil, Santiago Cazorla (od 69. Alex Oxlade-Chamberlain), Mathieu Flamini, Alexis Sanchez (od 79. Lukas Podolski), Danny Welbeck.
Trener: Arsene Wenger
Domnevno prižiganje bakel pred začetkom tekme je poskrbelo za nepričakovan uvod derbija, ki so ga odgovorni zaradi oteženega polnjenja tribun prestavili za 15 minut. Cesc Fabregas je na podaljšanem ogrevanju dobil veliko več aplavzov kot žvižgov s strani gostujočih navijačev Arsenala, ki so lahko nekdaj priljubljenega kapetana prvič od blizu spremljali v dresu mestnega rivala Chelseaja.

Derbi prve in šeste kipe Premier League v prvem polčasu ni postregel z bleščečim nogometom, zato pa je bilo toliko bolj zanimivo ob igrišču. V enajsti minuti je močno v vratarja Thibauta Courtoisa trčil Alexis Sanchez, ki je bil do tedaj avtor edinega nevarnejšega poskusa od daleč, Belgijec pa je po posredovanju zdravniške službe vidno "grogiran" ostal v vratih.

Arsenal je začel mnogo bolje kot ob strahovitem marčevskem debaklu, izenačeno tekmo pa je po 20 minutah igre nenadoma začinil kar Wenger, ki je bil tako ponižan na takrat jubilejni 1000. tekmi na klopi topničarjev. Po ostrem startu Garyja Cahilla nad Alexisom Sanchezom ob robu igrišča je Francoz posegel v pogovor Mourinha s četrtim sodnikom in Portugalca odrinil, šokirani strateg iz Setubala je še uspel malce "pobožati" Wengerjevo kravato in po tem, ko si je opomogel, kazal kolegu, da naj se usede.

Oba sta dobila lekcijo sodnika Martina Atkinsona, a do rokovanja ni prišlo. Na zelenici se je še naprej dogajalo bolj malo, Courtois je v 23. minuti znova obležal in postalo je jasno, da mu je udarec Sancheza pustil posledice. Petr Čech je ob ovacijah domačih navijačev nadomestil Belgijca in kmalu je drugi Belgijec na zelenici, Eden Hazard, pripravil vodilni gol domačih.

Hazard je v izjemnem slalomu nanizal Santija Cazorlo in Caluma Chambersa, kot zadnji branilec pa ga je na koncu s čistim prekrškom za najstrožjo kazen ustavil Laurent Koscielny. Kljub protestom je dobil le rumeni karton, Hazard pa je sam izvedel strel z bele točke in žogo skorajda "podal" v mrežo mimo ukanjenega Wojciecha Szczesnyja.
Diego Costa

Čech je moral po pol ure igre pokazati vso svojo zbranost, ko je po lepi akciji in podaji Cazorle povsem sam ostal Wilshere, a si slabo ustavil žogo in dovolil češkemu reprezentantu, da mu jo vzame. V kar štiriminutnem dodatku je Chambers srečno ušel drugemu rumenemu kartonu po prekršku nad Andrejem Schürrlejem, ki ga je pred očmi selektorja Joachima Löwa lepo preigral, nato pa padel na robu kazenskega prostora.

V drugem polčasu je večinoma igral le Arsenal, toda uspeval prihajati le do strelov z razdalje. Na drugi strani se je celo zatresla vratnica po izvrstnem refleksnem posredovanju Szczesnyja, ki je žogo preusmeril v okvir gola po nespretnem izbijanju Flaminija. Topničarji so brez uspeha zahtevali tudi najstrožjo kazen v 63. minuti, ko je Danny Welbeck namestil strel Wilsherju, požrtvovalno pa ga je s pomočjo roke v kot preusmeril Fabregas.

Znova povsem neuporabni Mesut Özil Arsenalovi igri ni prinašal prav nobenega doprinosa, za razliko od denimo Coste, ki je 14 minut pred iztekom rednega dela dobil eno redkih žog v kazenskem prostoru, lepo počakal in našel vtekajočega Hazarda, Belgijec pa je z lahkoto prišel mimo Koscienlyja, toda močno streljal za las preko vrat.

Opozorilo ni zaleglo in dve minuti kasneje je Costa odločil dvoboj, ko ga je z enostavno žogo prek obrambe s svoje polovice našel Fabregas, brazilski Španec pa si je ob Koscielnyju pripravil strel in elegantno "lobal" Szczesnyja za končnih 2:0. Globoko v sodnikovem podaljšku je Costa komično z le nekaj metrov zgrešil prazna vrata, a ga je na njegovo srečo pred besom Mourinha rešila zastavica stranskega sodnika.