Uredništvo    28. oktober 2012
Anglija, 9. krog

Chelsea padel z devetimi

Chelsea je na izjemno napetem in dinamičnem derbiju nadoknadil zaostanek dveh golov, a nato zahvaljujoč sodniku Marku Clattenburgu proti Unitedu doživel prvi prvenstveni poraz v sezoni.
Štadion: Stamford Bridge v Londonu, Gledalcev: 41644, Sodnik: Mark Clattenburg
Chelsea: Petr Čech, Branislav Ivanović, Ashley Cole, Gary Cahill, David Luiz, Oscar (od 66. Cesar Azpilicueta), Juan Manuel Mata (od 72. Ryan Bertrand), Ramires, John Obi Mikel, Eden Hazard (od 82. Daniel Sturridge), Fernando Torres.
Trener: Antonio Conte
Manchester Utd.: David De Gea, Patrice Evra, Rio Ferdinand, Rafael, Jonathan Evans, Michael Carrick, Antonio Valencia, Tom Cleverley (od 65. Javier Hernandez), Ashley Young, Wayne Rooney (od 74. Ryan Giggs), Robin van Persie.
Trener: Jose Mourinho
Veliki derbi angleškega prvenstva je ponujal vprašanje, ali bo Manchester United prvi v letošnji sezoni v Premiershipu uspel zadati poraz Chelseaju, ki je bil do tega kroga skupaj z Manchester Cityjem edino še neporaženo moštvo v prvenstvu. Gostitelji niso mogli računati na suspendiranega kapetana Johna Terryja in poškodovanega Franka Lamparda, Alex Ferguson pa je pred obračunom ostal brez Japonca Shinjija Kagawe, ki bo zaradi poškodbe odsoten še dobra dva tedna.

Tekma se je za Manchester Uniteda začela naravnost sanjsko. V četrti minuti je po izgubljeni žogi Chelseaja na sredini prodrl Ashley Young, na desni strani zaposlil prodirajočega Wayna Rooneyja, slednji pa je poslal natančen predložek pred vrata, kjer je Robin Van Persie žogo zabil v vratnico. Žoga se je po strelu od vratnice odbila do Brazilca Davida Luiza in končala za hrbtom Petrom Čechom, ki tako kot Luiz zadetka ni mogel preprečiti. Gostje so izkoristili začetni šok Chelseaja in v naslednjem nevarnem napadu zadeli še drugič. V podobni akciji kot pri prvem zadetku je tokrat z desne strani podal Luis Valencia, neovirani Van Persie pa je žogo zanesljivo pospravil v gol in Unitedom priigral veliko prednost.

De Gea rešil skoraj vse
Po dveh zadetkih zaostanka je Chelsea močno dvignil tempo in počasi pričel prevzemati pobudo. Po močnih poskusih Davida Luiza in Edena Hazarda od daleč je prvič resno zavrelo v 36. minuti, ko je Unitedov branilec Jonny Evans žogo nekoliko nerodno poslal v vratnico vrat Davida De Gee, že v naslednji akciji pa je po predložku s kota odlično streljal Gary Cahill, a je Španec z izjemno reakcijo preprečil najhujše. De Gea je vnovič rešil kožo svojim soigralcem tri minute kasneje, ko je z novo pantersko reakcijo s skrajnimi močmi obranil strel Fernanda Torresa, naposled pa je po velikem prtisku Chelseaja klonil tik pred koncem prvega polčasa, ko ga je z izvrstno izvedenim prostim strelom premagal rojak Juan Mata.

Rooney Hazard Chelsea Manchester United

Po izenačenju dve izključitvi v petih minutah
Chelsea je drugi polčas nadaljeval tako, kot je končal prvega. Londončani so goste iz Manchestra vse bolj stiskali na svojo polovico ter zasluženo izenačili v 53. minuti, ko je akcijo na desni strani začel razpoloženi Mata, podal na nasprotno stran do Oscarja, mladi Brazilec pa je z natančnim predložkom zaposlil rojaka Ramiresa, ki je z glavo poskrbel za izenačenje. Sledile so stresne minute za United, saj je Chelsea vse bolj pretil in napovedoval popoln preobrat, ki ga je z novo odlično reakcijo po strelu Hazarda preprečil De Gea. Ko se je vse bolj porajalo vprašanje, ali bo United zdržal Chelseajev ritem do konca tekme, se je zgodila 62. minuta, v kateri je Wayne Rooney žogo porinil do Ashleyja Younga, ki je sam krenil proti vratom Petra Čecha. Branislavu Ivanoviću ni preostalo drugega, kot da ga zaustavi s prekrškom, kot zadnjega branilca pa ga je sodnik Mark Clattenburg tudi upravičeno izključil. Wayne Rooney je z roba kazenskega prostora nato le za nekaj centimetrov zgrešil okvir gola, nov hladen tuš za Chelsea pa je sledil pet minut po izključitvi Ramiresa, ko je Clattenburg po dvoboju Jonnyja Evansa in Fernanda Torresa dosodil, da je Španec simuliral prekršek, kar je ob predhodnem opozorilu v prvem polčasu pomenilo, da se je moral v slačilnicah pridružiti že prej izključenemu Ivanoviću.

Ashley Young Chelsea Manchester United

Chicharito  zadel iz prepovedanega položaja
Z dvema igralcema manj se je Chelsea logično zaprl in branil remi, to pa bi mu skoraj tudi uspelo, če v 75. minuti vmes vnovič ne bi posegel Clattenburg. Po strelu Rafaela je bil Javier Hernandez očitno v prepovedanem položaju, a sodnik ni spregledal napake stranskega sodnika ter zadetek ob vsesplošnem ogorčenju s tribun priznal. Do izteka tekme je bil United preko Hernandeza in Valencie še dve lepi priložnosti za izdatnejšo zmago, a se oba z zaključnim strelom nista najbolj izkazala.

Neporažen le še Manchester City
Chelsea je v devetem krogu tako doživel prvi prvenstveni poraz v sezoni, le-ta pa je sledil le nekaj dni po tem, ko je v Donjecku doživel nasploh prvi poraz po debaklu v finalu evropskega superpokala. Po devetih krogih tako Chelsea ter oba kluba iz Manchestra loči vsega točka razlike, a način, kako je bila končana izjemna serija Chelseaja ob začetku sezone, bo zagotovo v prihodnjih dneh na Otoku še kako pereča tema.