Uredništvo    26. november 2013
Liga prvakov, 5. krog

Izjemna zmaga super Dortmunda

Kakšna tekma v Dortmundu! Borussia in Napoli sta se kljub težavam v obeh moštvih izkazala v vsem svojem sijaju. Priložnosti ni manjkalo, blestela sta oba vratarja, na koncu pa s 3:1 do pomembne zmage BVB.
Messijev 100. gol za tretjo zm...
Štadion: Signal Iduna Park, Gledalcev: 65829, Sodnik: Carlos Velasco (ŠPA)
Borussia Dortmund: Roman Weidenfeller, Sokratis Papastathopoulos, Erik Durm, Marco Reus (od 81. Lukasz Piszczek), Henrikh Mkhitarjan, Sven Bender, Jakub Blaszczykowski (od 68. Pierre-Emerick Aubameyang), Sebastian Kehl, Nuri Sahin, Kevin Grosskreutz, Robert Lewandowski (od 89. Julian Schieber).
Trener: Peter Bosz
Napoli: Pepe Reina, Raul Albiol, Christian Maggio, Pablo Estifer Armero, Federico Fernandez, Dries Mertens, Blerim Džemaili (od 62. Gökhan Inler), Valon Behrami, Jose Maria Callejon (od 66. Lorenzo Insigne), Goran Pandev (od 76. Duván Zapata), Gonzalo Higuain.
Trener: Maurizio Sarri
Borussia iz Dortmunda je prvo od obeh preostalih tekem v skupinskem delu Lige prvakov morala dobiti. Težave s poškodbami so znane. Predvsem v obrambi, kjer je ob rezervistu Socratisu nocoj zaigral Bender. Tudi Napoli ni brez težav. Nekoliko slbša forma v zadnjem obdobju je dobila družbo še v poškodbi markantnega Mareka Hamšika.

Uvodne minute obračuna na nabito polnem Westfalnu so prinesle previdno igre na obeh straneh, kmalu pa tudi že za prvo vznemirjenje. V deveti minuti se je namreč pripetila enajstmetrovka! Dosodil jo je španski sodnik Carballo, ki je oviranje Fernandeza, slednji je oviral Lewandowskega, ocenil kot resen prekršek. Enajstmetrovko je realiziral Marco Reus. Lewandowski je imel v 14. minuti na nogi 2:0, toda Poljak je po lepi poškodbi Mkhitaryana streljal čez gol. Štiri minute pozneje nova priložnost za domače. Prosti strel malce z leve strani je nevarno izvedel Reus, toda Reina je njegov poizkus ubranil.

Nato je odgovoril Napoli. V 23. minuti je Pandev dobil dvoboj s Kehlom, se obrnil proti golu, a vmes izgubil že preveč moči in preslabo streljal. Agresivni gostje so znova zapretili v 25. minuti, toda Higuain se ni najbolje znašel pred golom. V 29. minuti je imel Callejon izjemno priložnost, potem ko je prodrl po desni strani, zadel pa je le vratnico!

Dortmund se je vrnil. Protinapadi, najmočnejše orožje finalista Lige prvakov v lanski sezoni, so na preizkušnjo postavljali nocoj odličnega Reino. Mkhitaryan in Lewandowski Španca nista uspela premagati. Pred koncem prvega polčasa je Armero streljal od daleč, Weidenfeller pa je bil na mestu, v drugi nevarni akciji, ob zmedi v domači obrambi, pa se Neapeljčani niso najbolje znašli.
Borussia Dortmund Napoli Marco Reus Cristian Maggio

Začetek drugega polčasa je ponudil trdo igro in številne prekrške. No, domača ekipa je po nekaj minutah prišla k sebi in začela igrati tako, kot zna najbolje. Protinapad je izpeljal Mkhitaryan, našel Blaszczykowskwga, ta Reusa, toda Nemec je streljal mimo gola. Po imenitni priložnosti je hitro sledila nova. Spet je v protinapad potegnil Armenec, v družbi Kube in Lewandowskega, Maggio pa je rešil Napoli.

V 56. minuti je s prostega strela znova zapretil Reus, Reina pa se je znova izkazal. Dve minuti pozneje je izjemno tekmo znova začinil Mkhitaryan, toda Reina se kar ni in ni dal. Sledil je strel Nurija Sahina, vendar je bil za Španca na golu Napolija preslab. Na drugi strani pa je imel Gonzalo Higuain odlično priložnost za zadetek, sam je bil pred Weidenfellerjem, ki pa je dvoboj z Argentincem dobil.

Kazen za zapravljeno priložnost je prišla hitro. Reus je potegnil po levi, podal v sredino, Blaszczykowski pa je neoviran zabil za 2:0. Gostje se še kar niso dali. V 63. minuti je z razdalje streljal rezervist Gokhan Inler, Weidenfeller pa je njegov poizkus zaustavil. V 67. minuti je Marco Reus streljal z razdalje, a meril mimo gola. V 71. minuti pa je tekma znova dobila zasuk. Rezervist Insigne je zabil gol po podaji Higuaina (streljal je z leve strani v daljši vratarjev kot) in Napoli je znova oživel.

Toda to je bilo vse, kar so Italijani danes lahko prikazali. Sledila je namreč nova nemška invazija. Aubameyang se je v 73. minuti znašel sam pred Reino, ki je znova super reagiral in dobil še en dvoboj ena na ena. V 78. minuti pa ni šlo. Lewandowski je opravil levji del posla, Aubameyang pa je preprosto "lobal" Španca. V 85. minuti je Mkhitaryan stresel še vratnico, Insinge pa v sodnikovem podaljšku še enkrat preizkusil Weidenfellerja, toda ostalo je pri 3:1 in pomembni zmagi Dortmunda, ki se tako vrača v boj za osmino finala Lige prvakov.