Uredništvo    25. maj 2013
Liga prvakov, finale

BAYERN EVROPSKI PRVAK!

Dišalo je po podaljških, toda v 89. minuti se je Arjen Robben, veliki osmoljenec iz preteklega leta, prelevil v največjega junaka Bayerna. Bavarci so premagali Borussio, v Londonu je bilo 2:1 za njih.
Braco prepovedal kajenje Ancel...
Arjen Robben je Bayernu pristreljal zmago v finalu Lige prvakov. (foto: Getty Images)
- Liga prvakov:

Veliki finale

Sobota
BORUSSIA DORTMUND 1:2 BAYERN MÜNCHEN
Gundogan (67, 11m); Mandžukić (60), Robben (89).
Stadion: Wembley v Londonu. Glavni sodnik: Nicola Rizzoli (Italija).

Postavi

BORUSSIA:
Weidenfeller, Piszczek, Subotić, Hummels, Schmelzer, Blaszczykowski (od 92. Schieber), Bender (od 92. Sahin), Gundogan, Grosskreutz, Reus, Lewandowski. Trener: Jürgen Klopp.

BAYERN: Neuer, Lahm, Boateng, Dante, Alaba, Robben, Martinez, Schweinsteiger, Ribery (od 91. Gustavo), Müller, Mandžukić (od 94. Gomez). Trener: Jupp Heynckes.

Dogajanje v živo

Pred začetkom: Oba trenerja z začetnima enajstericama nista presenetila. Tako Jürgen Klopp kot Jupp Heynckes sta na igrišče poslala svoje glavne adute, izjema je odsotni Mario Götze, član Borussie, ki bo poleti prestopil v Bayern. Götze je uradno poškodovan.

1. minuta: Nicola Rizzoli iz Italije je dal znak za začetek. Spomnimo, če bi se Italijan poškodoval med tekmo, bi ga zamenjal četrti sodnik Damir Skomina. Rizzoli je sicer že v prvi minuti "sporočil", da bo dopuščal moško igro, v kazenskem prostoru Borussie je Neven Subotić bil rokoborbo s Thomasom Müllerjem, a je piščalka ostala nema.

3. minuta: Prvi strel, prvi kot. Poskusil je Robert Lewandowski, branilci Bayerna so njegov poskus iz voleja pravčasno blokirali.

6. minuta: Kot se za finale spodobi, se nogometaši ne "šparajo", ostrih štartov ne manjka in zdi se, da bo imel Rizzoli nocoj še kar nekaj dela na dvoboju dveh hudih rivalov iz Nemčije.

10. minuta: Borussia je prekinila obetavno akcijo Bayerna in izvedla hiter protinapad, toda Jakub Blaszczykowski je ustrelil visoko čez gol.

Lewandowski Boateng Bayern Borussia

14. minuta: Lewandowski je ustrelil z več kot 20 metrov, strel je bil odličen, Neuer je žogo odbil čez prečko. Bilo je blizu!

15. minuta: Še ena priložnost Borussie, in to kakšna! Blaszczykowski je bil na petih metrih sam pred Neuerjem, a je streljal preslabo, poleg tega je vratar Bayerna vnovič odlično posredoval.

19. minuta: Borussia prevladuje na igrišču, po še eni hitri akciji je do strela nekoliko z desne prišel Reus, a je bil Neuer še enkrat več na mestu. Vratar Bayerna za enkrat najboljši mož v vrstah Bayerna, ostali skorajda nevidni.

22. minuta: Bender je poskusil kot naslednji, streljal je znotraj kazenskega prostora, toda tudi on preslabo, da bi fenomenalni Neuer klonil. Prevlada Borussie.

25. minuta: Bi si Franck Ribery za zamah proti obrazu Roberta Lewandowskega zaslužil rdeči karton? Dobil ni niti rumenega...

26. minuta: Bayern se je prebudil, prečka Maria Mandžukića! Hrvat je po odličnem predložku streljal z glavo, Weidenfeller je Neuerju vrnil za serijo izjemnih obramb, pomagal pa mu je tudi okvir gola. Po kotu še en nevaren strel Bayerna z glavo, žoga čez gol.

Gundogan Ribery Borussia Bayern

29. minuta: Prvi rumeni karton na tekmi. Nekoliko "smešna" odločitev Rizzolija, porumenel je Dante.

30. minuta: Enajstmetrovka za Borussio? Verjetno ne...

30. minuta: Po Neuerju sedaj blesti Weidenfeller. Z desne je sam proti njemu stekel Robben, a mu je vratar Borussie odlično zaprl kot, nato pa še odbil žogo po Nizozemčevem poskusu.

35. minuta: Neuer vrača Weidenfellerju. Lewandowski se je znebil branilca in stekel sam proti vratarju Bayerna, a nekoliko preveč z desne, da bi imel preprosto nalogo. Sledil je strel, toda Neuer je vnovič odlično posredoval.

37. minuta: Robben se je preveč zapletal v kazenskem prostoru, namesto da bi streljal, je želel preigravati, izcimil se je le kot.

40. minuta: Schmelzer je po hokejsko porušil Müllerja na robu kazenskega prostora Borussie, Rizzoli ni dosodil ničesar, je pa s tem razjezil klop Bayerna.

43. minuta: Po nespretnem posredovanju Hummelsa je do žoge v kazenskem prostoru Borussie prišel Robben. Bil je povsem sam pred Weidenfellerjem, a kaj, ko je slednjega zadel zgolj v glavo! Ni kaj, tudi to je bila obramba. In to odlična!

KONEC POLČASA: Vratarja sta blestela, napadalci malce manj, na Wembleyju je še naprej 0:0.

Nicola Rizzoli Borussia Bayern

46. minuta: Začel se je drugi polčas, bomo tokrat videli zadetek?

54. minuta: Zaenkrat še brez razburljivejšega dogodka v drugem polčasu...

59. minuta: Po kotu Bayerna je do strela iz sicer neugodnega položaja prišel Mandžukić, vratar Borussie brez težav lovi žogo.

60. minuta: GOOOOOOOL! Bayern vodi! Robben je podal z leve, mimo branilcev, pred golom na pravem mestu Mandžukić in gol za Bavarce.

67. minuta: Enajstmetrovka za Borussio! Dante je storil prekršek nad Reusom!

68. minuta: Gundogaaaaaaaan! Zadetek za Borussio, sedaj je rezultat spet izenačen, na Wembleyju je 1:1.

70. minuta: Hummels z roba kazenskega prostora! Toda čez gol...

72. minuta: Subotić odbija z golove črte! Müller je žogo že videl v mreži, čez črto bi jo skorajda brcnil Robben, a je bil Srb rešitelj Borussie.

Mandžukić Bayern Borussia

76. minuta: Z močnim strelom od daleč je poskušal Alaba, Weidenfeller z odlično parado žogo odbil v kot.

77. minuta: Müller je zahteval prekršek, Rizzoli ni piskal nič, akcijo je s strelom mimo zaključil Mandžukić.

85. minuta: Konec rednega dela je blizu, zaenkrat še brez menjave ne na eni ne na drugi strani.

87. minuta: Če bo Borussia slavila, si celotno premijo zasluži Weidenfeller. Schweinsteiger je z roba kazenskega prostora z levico silovito sprožil, bil je neoviran, a kaj, ko je bil vratar tekmeca spet izjemen. Kakšna obramba!

89. minuta: Robbeeeeeeen. Gol, gol, gooooooooool! Tik pred koncem Bayern spet vodi! Dolga podaja pred gol Borussie, Ribery je podal s peto, Robben stekel mimo branilcev in matiral še nemočnega Weidenfellerja.

KONEC TEKME: Bayern je novi evropski klubski prvak!

POVEZAVA: vse o Ligi prvakov