Uredništvo    26. februar 2013
Španski kraljevi pokal, povratna tekma polfinala

Turbo Real povozil Barcelono

Barcelona je znova na kolenih! Madridski Real je taktično povsem nadigral vnovič bledo Barcelone in se s fantastično zmago na Nou Campu s 3:1 uvrstil v finale španskega pokala. Junak Cristiano Ronaldo.

BARCELONA 1:3 REAL MADRID
Alba 89.; Ronaldo 13. (11m) in 57., Varane 68.
Stadion
: Nou Camp v Barceloni. Gledalcev: 98.000. Sodnik: Undiano Malienco
V finale Real Madrid s 4:2.

BARCELONA: Pinto, Puyol, Alves, Pique, Alba, Busquets, Fabregas (od 59. Villa), Xavi (od 74. Thiago), Iniesta, Pedro (od 71. Tello), Messi. Trener: Roura

REAL MADRID: Lopez, Ramos, Arbeloa, Coentrao, Varane, Xabi Alonso, Ozil (od 78. Pepe), Khedira, Di Maria, Ronaldo, Higuain (od 71. Callejon). Trener: Mourinho

Najboljša evropska ekipa zadnjih let je, danes to lahko zapišemo brez zadržkov, zapadla v krizo. Po porazu v Milanu je Barcelona doživela najbolj boleč poraz proti najbolj "bolečemu" nasprotniku in z današnjo predstavo na pokalnem El Clasicu ne glede na veliko prednost v domačem prvenstvu odprla vprašanje, ki se postopoma vse bolj riše na obzorju: je ere Barcelone konec?

Madridski Real je v taktičnem smislu povsem nadigral nemočne Katalonce, ki so nocoj na prepolnem Nou Campu doživeli najhujšo lekcijo v zadnjih štirih letih. Srečanje se je začelo dinamično, prva priložnost pa se je gostiteljem ponudila že v drugi minuti, ko je Lionel Messi po podaji Pedra meril mimo vrat. Madridčani, ki so vnovič demonstrirali sijajno predstavo nogometa, ki temelji na bliskovitih protinapadih, so zadetek, ki je izničil gol Barcelone v Madridu, dosegli kmalu. V 12. minuti je Gerard Pique v kazenskem prostoru storil prekršek nad Cristianom Ronaldom, Portugalec pa je po strelu z bele točke postal prvi nogometaš v zgodovini El Clasica, , ki je na šestih zaporednih gostovanjih pri večnemu tekmecu dosegel zadetek.

Tri minute kasneje so gostitelji zahtevali najstrožjo kazen po padcu Cesca Fabregasa v kazenskem prostoru, a je piščalka Alberta Undiana ostala nema. V 26. minuti je priložnost za izenačenje zapravil Andres Iniesta, Nou Camp pa je vnovič eksplodiral sedem minut kasneje, ko je v kazenskem prostoru ob stiku s Xabijem Alonsom padel še Pedro. Tokrat so bile zahteve domačih nogometašev po najstrožji kazni bolj utemeljene kot v prvem primeru, a Malienco tudi tokrat ni pokazal na belo točko. Dve minuti kasneje je Messi s prostega strela za las zgrešil okvir vrat, pet minut pred koncem prvega polčasa pa je po podaji Mesuta Ozila le za nekaj stotink zamudil Sergio Ramos.

Real Madrid

Fergie je videl turbo Real
Predstava v drugem polčasu bo zagotovo dala misliti trenerju Manchester Uniteda Alexu Fergusonu, ki si je obračun ogledal v živo. Real je pokazal fantastično igro, v kateri je povsem onemogočil Barcelono in na drugi strani nevarno pretil iz protinapadov, za katere gostitelji niso imeli zdravila. Oziroma povedano drugače – tako kot proti Milanu Barcelona tudi nocoj ni imela "plana B". Galaktiki so prvič zapretili v četrti minuti nadaljevanja, ko je po čudoviti podaji Alonsa Pinto ubranil strel Fabia Coentraa, akcija pa je že naznanila nadaljevanje, ki je kmalu postreglo z drugim zadetkom. Ta je imel podpis Reala Madrida po vsej črti: bliskoviti protinapad je začel Sami Khedira, lepo zaposlil hitronogega Angela Di Mario, akcijo pa je zaključil daleč najboljši posameznik tekme Cristiano Ronaldo, ki je nocoj povsem zasenčil svojega večnega rivala Lionela Messija.

Jordi Roura je hitro reagiral in v ogenj poslal Davida Villo, vendar pa odlični napadalec v ponovno prepočasni igri Barcelone ni prišel do izraza. Real je bil ves čas bližje zadetku, mreža pa se je vnovič zatresla v 68. minuti, ko je po akciji s kota zadel Raphael Varane in tako v letošnji sezoni na El Clasicu zabil že svoj drugi zadetek. Barcelona je srečanje jalovo pripeljala do konca, za odtenek manj grenak priokus pa je tik pred koncem poskrbel Jordi Alba, ki je po podaji Inieste dosegel častni zadetek gostiteljev.