Uredništvo    24. april 2012
Liga prvakov, polfinale

Slovo evropskega prvaka

Saj ni res, pa je. Barcelona je tudi na Nou Campu grešila nemogoče, pri vodstvu z 2:1 zastreljala enajstmetrovko in po zadetku Fernanda Torresa v 91. minuti izpadla iz Lige prvakov.
19.10.2017 | Evropske lige
Štadion: Nou Camp, Gledalcev: 98000, Sodnik: Cüneyt Cakır (TUR)
Barcelona: Victor Valdes, Gerard Pique (od 26. Dani Alves), Carles Puyol, Sergio Busquets, Andres Iniesta, Xavi, Javier Mascherano, Cesc Fabregas (od 74. Seydou Keita), Alexis Sanchez, Lionel Messi, Cuenca (od 67. Cristian Tello).
Trener: Ernesto Valverde
Chelsea: Petr Čech, Branislav Ivanović, Ashley Cole, John Terry, Gary Cahill (od 12. Jose Bosingwa), Raul Meireles, Ramires, Juan Manuel Mata (od 56. Salomon Kalou), Frank Lampard, John Obi Mikel, Didier Drogba (od 80. Fernando Torres).
Trener: Antonio Conte
Barcelonino "reševanje sezone" se je pred v taktičnem smislu začelo malce presenetljivo. Domači strateg Josep Guardiola je namreč v nasprotju z vsemi napovedmi žrtvoval Daniela Alvesa in priložnost vnovič ponudil mlademu Isaacu Cuenci, tudi tokrat pa sta priložnost dobila velika osmoljenca prve tekme v Londonu Cesc Fabregas in Alexis Sanchez.

Barcelona si je prvo priložnost priigrala že v tretji minuti, ko je Messi po lepi akciji prišel do nevarnega strela z desne, ki pa je zadel le zunanji del mreže. Slabih deset minut kasneje so se pri Chelseaju pojavile nove težave, saj je zaradi poškodbe srečanje končal Gary Cahill, juriš Barcelone pa se je nadaljeval v 19. minuti, ko je Fabregas s peto sijajno zaposlil Messija, a je Argentinec ponovno streljal le v noge Petra Čecha. V 25. minuti je zobe pokazal tudi Chelsea, ko je Didier Drogba preigral Gerarda Piqueja, a tako kot Messi zadel le zunanji del mreže. Branilec Barcelone je le nekaj trenutkov kasneje zaradi bolečin po trku z Victorjem Valdesom zapustil igrišče, kar je z vstopom Alvesa ponovno premešalo formacijo domačega moštva. Barcelona je stopnjevala pritisk in vendarle v 35. minuti prebila ledino. Akcijo je začel Alves, po podaji Cuence pa se je do žoge dokopal Sergio Busquets in neoviran zadel prazno mrežo gostov.

Barcelona Chelsea Lionel Messi

Le dve minuti kasneje je kapetan gostov John Terry brez žoge povsem brez potrebe s kolenom udaril v ložo Alexisa Sancheza, česar pa turški sodnik Bakir ni spregledal in Angležu za nešportno potezo pokazal rdeči karton. Chelseajeva ladja se je hitro potapljala, saj je le šest minut kasneje po asistenci Messija zadel še Iniesta in Barcelono začasno popeljal v veliki finale. Veselje je trajalo le kratek čas – ko so se igralci že pripravljali na odmor, je Chelsea izpeljal prvi pravi protinapad na tekmi, ki ga je po odlični asistenci Franka Lamparda mojstrsko okronal Brazilec Ramires, ki je v slogu največjih velemojstrov z lobom ugnal Valdesa in utišal tribune Nou Campa.

Barcelona Chelsea Ramires

Messi zapravil finale
Drugi polčas se je začel po željah Barcelone. Že v prvem resnejšem napadu je priložnost za tretji zapravil Andres Iniesta, v 48. minuti pa je Bakir po prekršku Drogbaja nad Fabregasom povsem zasluženo pokazal na belo točko. Zalet je vzel Lionel Messi, a prekletstva Chelseaja tudi z enajstih metrov ni uspel prebroditi. Argentinec je zadel le vratnico in kot se je izkazalo kasneje zastreljal tudi uvrstitev v veliki finale. V 56. minuti se je za nenavaden poskus s sredine odločil Drogba, a je njegov strel iz več kot 60 metrov Valdes uspel ubraniti.

V zadnji tretjini se je igra v celoti preselila v obrambno tretjina Chelseaja, pri čemer so gostje skoraj dobesedno "parkirali avtobus" pred svojimi vrati in pri tem tudi v celoti opustili kakršne koli morebitne akcije s protinapadov. Barcelona je pletla, stiskala obroč, a zaključevala bolj malo. V 83. minuti je sreča še enkrat več Barceloni obrnila hrbet, saj je po odličnem strelu Messija z 20 metrov žoga ob pomoči Čecha zadela vratnico. Obleganje se je nadaljevalo do konca, v sodnikovem podaljšku pa je Fernando Torres na sredini prestregel žogo in se sam sprehodil do vrat Barcelone in rutinirano zadel za končnih 2:2.

Barcelona Chelsea Didier Drogba Xavi Sergio Busquets

V finalu brez Ramiresa, Ivanovića in Terryja
Sodeč po videnem je v finale napredovalo neprimerno slabše moštvo, ki pa je imelo v 180 minutah bitke z Barcelono na svoji strani zares enormno zalogo sreče. Aktualni evropski prvaki so na dveh tekmah štirikrat zadeli vratnico, zapravlili enajstmetrovko, v zrak pognali vsaj deset čistih priložnosti za zadetek, a na koncu je slavila ekipa, ki je vse svoje nevarnejše akcije sklenila z zadetkom. Chelsea je preživel enormen pritisk, a zato plačal visoko ceno, saj v finalu ne bo mogel računati na kapetana Johna Terryja in današnjega velikega junaka Ramiresa, ki je prejel parni rumeni karton.