Uredništvo    21. april 2011
Španski pokal, finale

Real dobil zadoščenje

Real iz Madrida je na izjemno napeti finalni tekmi španskega kraljevega pokala ugnal Barcelono in po 18 letih čakanja osvojil pokalno lovoriko. Cristiano Ronaldo tokrat povsem zasenčil slabega Messija.

102 [1:0] Ronaldo
Rdeči karton: Di Maria 120. (Real Madrid)
* po podaljških

Stadion: Mestalla v Valencii. Gledalcev: 55.000. Sodnik: Undiano Mallenco

REAL MADRID: Casillas; Ramos, Arbeloa, Carvalho (od 119. Garay), Marcelo; Khedira (od 104. Granero), Alonso, Pepe; Di Maria, Ozil (od 70. Adebayor), Ronaldo. Trener: Mourinho

BARCELONA: Pinto; Alves, Pique, Mascherano, Adriano; Busquets (od 108. Keita), Xavi, Iniesta; Pedro, Villa (od 106. Afellay), Messi. Trener: Guardiola

Kraljevi klub je dočakal. Dočakal je zmago proti zadnja leta zanj nepremagljivi Barceloni in dočakal je zmago v kraljevem pokalu, na katero čaka že vse od leta 1993. Za 'madridiste' je bil večer na Mestalli popoln – Real je odigral odlično tekmo, se z izjemo obdobij v drugem polčasu povsem enakovredno kosal s favoriziranimi Katalonci in pred polfinalnima obračunoma Lige prvakov dobil dodatno dozo samozavesti. Obračun si bo dobro zapomnil tudi prvi Realov zvezdnik Cristiano Ronaldo, ki je tokrat brez kančka dvoma zasenčil svojega velikega tekmeca iz Barcelone Lionela Messija in z zadetkom v podaljšku odločil zmagovalca.

Barca visela v prvem …

Madridčani so srečanje začeli še bolj odločno kot pred dnevi na stadionu Santiago Bernabeu. Real je z izjemno agresivnostjo igralce Barcelone kar malce presenetil, pritisk pa je trajal tako rekoč vseh 45 minut. Katalonci nikakor niso uspeli razviti svoje igre, veliko je bilo netočnih podaj, skoraj nič strelov v okvir vrat, zato bi v celoti gledano s strani Barcelone prvi polčas označili kot enega njenih slabših v zadnjem času. Real si je na drugi strani priigral kar nekaj priložnosti – dvakrat je Joseja Pinta nastreljal danes izjemno motivirani Cristiano Ronaldo, po akciji s kota je bil blizu tudi Mesut Ozil, najbližje pa je bil minuto pred koncem prvega polčasa Portugalec Pepe, ki je po predložku v kazenski prostor zadel vratnico.

Real Madrid Barcelona Lionel Messi Marcelo

… Real pa v drugem
Po premoru je Josep Guardiola očitno svojim igralcem povedal kar nekaj krepkih. Aktualni španski prvaki so namreč zaigrali povsem drugače, igralcem Reala pa so v nadaljevanju na račun izjemno agresivne igre v prvem delu verjetno tudi malce pošle moči. Čeprav je Barcelona prevladovala na sredini, priložnosti ni bilo veliko. Šele v 57. minuti je Pedro zadel zunanji del mreže, najtežje obdobje Reala pa je sledilo med 70. in 80. minuto, ko je galaktikom kožo kar trikrat rešil Iker Casillas. Najprej je dobro posredoval po strelu Lionela Messija, nato je s skrajnimi močmi odbil poskus Pedra, najbolj pa je zablestel deset minut pred koncem, ko je s konicami prstov strel Andresa Inieste izbil v kot. Po viharju so se nogometaši Reala zbrali in si tik pred iztekom 90 minut celo priigrali dve priložnosti za zmago. Dani Alves je najprej v zadnjem hipu podstavil nogo po strelu Ronalda, nekaj trenutkov kasneje pa se je z obrambo po strelu Di Marie izkazal še Barcelonin vratar Jose Pinto, ki je tokrat dobil prednost pred Victorjem Valdesom.

Ronaldo odločil z glavo
V podaljšku so več zbranosti pokazali igralci v belem. Odločilni trenutek tekme se je zgodil v 102. minuti, ko sta Marcelo in Di Maria prebila levi bok obrambe, po predložku Argentinca pa je najvišje skočil Cristiano Ronaldo in z glavo žogo zabil pod prečko Pinta. Po vodstvu je Barcelona vse sile vložila v napad, a si večjih priložnosti ni priigrala. Še več – tik pred koncem drugega podaljška sta imela Emmanuel Adebayor in Cristiano Ronaldo 'na nogi' vodstvo z 2:0, a njuna strela nista bila dovolj natančna.

Real je zasluženo ugnal Barcelono in s pokalno zmago vrelišče pred polfinalnim spektaklom v Ligi prvakov dvignil do vrhunca. Barceloni igra tokrat ni stekla, najbolj pa je zatajil igralec, ki je sicer pravi velemojster za vrhunske predstave v večerih kakršnih je bil nocojšnji – Lionel Messi. Argentincu prav nič ni šlo od nog, za razliko od njegovega portugalskega rivala Cristiana Ronalda, ki je na Mestalli zagotovo pokazal svojo najboljšo predstavo v obračunih z Barcelono.