Uredništvo    24. avgust 2012
Finale španskega superpokala, prva tekma

Prvi Clasico sezone Barceloni

Barcelona je na zanimivem uvodnem El Clasicu sezone zasluženo s 3:2 ugnala Real iz Madrida in si priigrala boljše izhodišče pred povratno tekmo finala španskega superpokala v Madridu.

BARCELONA 3:2 REAL MADRID
Pedro 56., Messi 70. (11m), Xavi 78.; Ronaldo 55., Di Maria 85.

Stadion
: Nou Camp v Barceloni. Gledalcev: 98.000. Sodnik: Clos Gomez. Rumeni kartoni: Mascherano; Xabi Alonso, Arbeloa, Albiol

BARCELONA: Valdes; Alves, Pique, Mascherano, Adriano; Busquets, Xavi (od 82. Fabregas), Iniesta; Pedro (od 87. Alba), Messi, Sanchez (od 72. Tello). Trener: Vilanova

REAL MADRID: Casillas; Arbeloa, Ramos, Raul Albiol, Coentrao; Khedira, Xabi Alonso; Ronaldo, Özil (od 82. Marcelo), Callejon (od 66. Di Maria); Benzema (od 61. Higuain). Trener: Mourinho

Danes smo dobili odgovor na vprašanje, kako se obnese El Clasico brez pravega tekmovalnega naboja. Odgovor je – zelo dobro. Barcelona in Real sicer nista pokazala največje "prvenstvene" vneme, kljub temu pa sta odigrala zelo dobro tekmo, v kateri je bil še posebej zanimiv drug polčas, ki je prinesel veliko golov in številne priložnosti.
Katalonci so v prvem polčasu takoj prevzeli pobudo in zavzeli svojo tradicionalno pozo na igrišču, s katero so velikega rivala vse bolj potiskali na svojo polovico. Barcelona je Realu skrila žogo in z domiselnimi rešitvami na sredini igrišča zabavala gledalce, vendar pa atraktivna igra ni imela prevelikega učinka. Edino pravo priložnost za gol si je Barcelona priigrala v 20. minuti, ko je lepo izdelani akciji Lionel Messi s približno 14 metrov za las meril mimo vrat Ikerja Casillasa.

V drugem polčasu se je igra povsem razživela. Barcelona je še naprej stiskala obroč okoli madridskih vrat, a prvi je moral žogo iz svoje mreže vendarle pobrati Victor Valdes. Po predložku s kota je najvišje skočil Cristiano Ronaldo in z glavo matiral nemočnega Valdesa, Real pa je v sebi neznačilnem slogu veliko prednost zapravil že po dobri minuti. Javier Mascherano je z izjemno natančno podajo lepo zaposlil Pedra, nizkorasli napadalec pa je še bolj mojstrsko zaustavil žogo, zdrvel mimo Fabia Coentraa in jo z natančnim strelom v daljši kot poslal za hrbet Ikerja Casillasa. Zadetek je dal krila domačim nogometašem, ki so premoč kmalu okronali z drugim golom. Nocoj izjemno razpoloženi Andres Iniesta je v kazenskem prostoru preigraval Sergia Ramosa, slednji pa se je ob drsečem startu zapletel v noge svojega reprezentančnega soigralca in zakrivil najstrožjo kazen. Strel je zanesljivo izvedel Messi, ladja Reala pa je bila že skoraj potopljena vsega osem minut kasneje, ko je Iniesta sijajno prodrl mimo Samija Khedire in asistiral Xaviju, ki je neoviran še tretjič zatresel mrežo Reala.

Barcelona je imela na pladnju zanesljivo zmago in odlično izhodišče pred povratno tekmo v Madridu, a nato je v zgolj eni sami minuti do izraza prišla kakovost vratarjev obeh ekip. Casillas je v 84. minuti s fantastično reakcijo ubranil zanesljiv gol Messija, že v naslednjem napadu pa je Valdes nerodno sprejel povratno žogo Adriana ter se spravil v preigravanje Angela Di Maria, ki je njegovo nakano spregledal, mu ukradel žogo in jo rutinirano porinil v prazno mrežo.

Barcelona je na prvem El Clasicu sezone pokazala bistveno več, vendar pa predvsem na račun velike napake Valdesa zapravila občutnejšo prednost. Kraljevi klub sezono ni začel po pričakovanjih, saj je na prvih dveh uradnih tekmah proti Valencii in Barceloni iztržil le remi in poraz. Povratni obračun bo na sporedu 29. avgusta na stadionu Santiago Bernabeu v Madridu.