Uredništvo    25. maj 2012
Španski kraljevi pokal, finale

Pep Team do zadnje lovorike

Barcelona je v velikem finalu španskega kraljevega pokala gladko s 3:0 ugnala Athletic iz Bilbaa in osvojila še zadnjo, štirinajsto lovoriko v eri poslavljajočega se stratega Josepa Guardiole.

Pedro 3. in 25., Messi 20.

Stadion: Vicente Calderon v Madridu. Gledalcev: 56.000. Sodnik: David Fernandez Borbalan.

BARCELONA: Pinto, Montoya, Pique, Mascherano, Adriano, Busquets, Xavi (od 81. Fabregas), Iniesta, Pedro (od 87. Thiago), Sanchez (od 71. Keita), Messi. Trener: Guardiola

ATHLETIC BILBAO: Iraizoz, Iraola, Amorebieta, Aurtenetxe, Ekiza, Martinez, Susaeta (od 46. Inigo Perez), Muniain, De Marcos (od 46. Herrera), Ibai Gomez, Llorente (od 73. Toquero). Trener: Bielsa

Sklepno dejanje sezone v Španiji je končano po pričakovanjih. Barcelona je v finalu upravičila vlogo favorita in presenetljivo hitro zlomila odpor Athletica iz Bilbaa, ki je tako v zadnjih treh tednih izgubil kar dve finalni tekmi. Juriš Kataloncev se je obrestoval že skoraj v prvem napadu, ko je Lionel Messi za las zgrešil okvir vrat, vseeno pa navijači iz Katalonije niso dolgo čakali na prvi zadetek. Po akciji s kota je luknjo v obrambi Athletica izkoristil Pedro in s strelom po tleh premagal Gorko Iraizoza. Ofenziva Barcelone se je nadaljevala in kmalu so sledili tudi novi zadetki. V 20. minuti je Andres Iniesta s fantastično podajo v kazenski prostor zaposlil Lionela Messija, Argentinec pa je s hitro reakcijo in strelom pod prečko še drugič matiral Iraizoza in bržkone že odločil finalni obračun. Athletic je bil vsega pet minut kasneje že na robu male katastrofe, ko je razigrani Pedro z izjemno natančnim strelom po tleh zadel še drugič in Barcelono popeljal v neulovljivo vodstvo s 3:0.

Athletic se je po visokem zaostanku vendarle prebudil, priključek in žarek upanja pa je ugasnil dve minuti kasneje, ko je sodnik Fernandez Borbalan spregledal očiten prekršek Gerarda Piqueja nad Fernandom Llorentejem in Baske oškodoval za enajstmetrovko.

V drugem polčasu je ritem igre precej padel. Barcelona je umirila žogo in kazala manj ambicij pred vrati Athletica, Baski pa so bili v drugem polčasu celo malce nevarnejši, saj so si preko Ibaija Gomeza in Jona Aurtenetxeja priigrali dve lepi priložnosti za častni zadetek. Barcelona je sicer imela pobudo, edino resnejšo priložnost pa si je priigral kar Lionel Messi sam, po tem ko je kot blisk švignil mimo obrambe Athletica in se po vratolomnem prodoru znašel pred vrati Iraizoza, a meril v njegove noge.

Barcelona je zasluženo osvojila svoj že 26. pokalni naslov in se na najboljši možen način razšla s trenerjem Josepom Guardiolo, ki se je danes s svojo 14. lovoriko od leta 2008 poslovil od katalonskega velikana.