Uredništvo    11. avgust 2015
Evropski superpokal, finale

Pedro odločil epski finale

Kakšna drama v Tbilisiju! Barcelona je na enem najbolj neverjetnih finalnih obračunov evropskih pokalov s 5:4 premagala Sevillo, ki je nadoknadila zaostanek z 1:4. Zmagoviti zadetek je zabil igralec v odhodu Pedro.

BARCELONA 5:4 SEVILLA *
Messi 7. in 15., Rafinha 44., Suarez 52., Pedro 115.; Banega 3., Reyes 57., Gameiro 72. (11m), Konopljanka  81.
Stadion: Boris Pachiadze v Tbilisiju. Gledalcev: 54.000. Rumeni kartoni: Mathieu, Alves, Busquets, Pedro (Barcelona); Coke, Krohn-Dahli, Banega, Krychowiak, Immobile (Sevilla)
* po podaljških

BARCELONA: Ter Stegen, Mathieu, Pique, Mascherano (od 93. Pedro), Alves, Busquets, Rakitić, Iniesta (od 63. Sergi Roberto), Rafinha (od 78. Bartra), Messi, Suarez. Trener: Luis Enrique

SEVILLA: Beto, Tremoulinas, Rami, Krychowiak, Coke, Krohn-Dehli, Banega, Iborra (od 80. Mariano), Vitolo , Reyes (od 68. Konopljanka), Gameiro (od 80. Immobile). Trener: Unai Emery

Res je "samo" evropski superpokal, a nocojšnji finale v Tbilisiju bo v zgodovini evropskih pokalov zasedel kultno mesto. Kot na nepozabnem finalu rajnkega pokala UEFA med Liverpoolom in Alavesom, ki se je pred skoraj 15 leti končal z zmago Angležev s 5:4, sta danes Barcelona in Sevilla uprizorila izjemno nogometno predstavo, v kateri je bilo vsega na pretek. Sevilla je bila po dobrih petdesetih minutah igre na robu potopa, a je nato čudežno vstala, izenačila po zaostanku z 1:4 in si na veličasten način priigrala podaljške. Pojdimo od začetka.

Prvi evropski finale na gruzijskih tleh se je zares začel še preden so se vsi igralci udobno namestili v svojih sedežih. V tretji minuti je argentinski reprezentant Ever Banega velemojstrsko izvedel prosti strel in premagal Ter-Stegna za ekspresno vodstvo Seville. V enaki meri je svojemu reprezentančnemu soigralcu štiri minute kasneje vrnil Lionel Messi, ki je v 16. minuti ponovil svoje umetniško delo in še z drugim maestralno izvedenim prostim strelom Barcelono popeljal v vodstvo. Po vodstvu so Katalonci prevzeli pobudo, nadzorovali sredino igrišča in si veliko prednost priigrali tik pred koncem polčasa, ko je Luis Suarez šinil v protinapad, se z desne strani sam prikradel pred Beta, a njegov zaključni strel ni bil najbolj natančen. Na njegovo srečo se mu je žoga odbila nazaj v noge, nato pa je pravočasno pred Beta stekel Rafinha, sprejel Suarezovo hitro podajo in Barcelono popeljal v vodstvo s 3:1.

Že sedem minut po začetku drugega polčasa je akcija za četrti zadetek Barcelone dajala slutiti, da se Sevilli obeta pravi potop. Zmagovalci evropske lige so v svoji igralni tretjini izgubili žogo, Sergio Busquets pa je darilo takoj podaljšal do Suareza, ki je s strelom po tleh povišal na 4:1.

Po četrtem zadetku se je tekma prevesila v drugo poglavje. Barcelona se je zadovoljila z visoko prednostjo, energični trener Seville Unai Emery pa je med vsemi akterji tekme deloval kot edini, ki še verjame v preobrat. Ta se je pričel tiho v 57. minuti, ko je levo stran Barcelonine obrambe prebil Vitolo in poslal kirurški predložek na nogo Joseja Reyesa, ki je z bližine matiral Ter Stegna. Sevilla je kri zavohala petnajst minut kasneje, ko je po prekršku Jeremyja Mathieuja nad Vitolom sodnik pokazal na belo točko, iz katere je z močnim in natančnim strelom zadel Francoz Kevin Gameiro. Veličasten preobrat je sledil deset minut kasneje, ko je Sevilla izigrala desni bok Barcelonine obrambe, po predložku Cira Immobileja pa je svoj prvenec dosegel prvi zvezdnik Sevillinega prestopnega roka Jevgen Konopljanka.

Sledili so podaljški, v katerih je pobudo vnovič prevzela Barcelona, a je Sevilla tokrat v obrambi delovala precej bolj čvrsto kot v prvem delu igre. Vse bolj se je zdelo, da bodo zmagovalca odločile enajstmetrovke, nato pa je trenutek odločitve sledil v 115. minuti, ko je padel nov zadetek po akciji, ki se je začela iz prostega strela. Vnovič je meril Messi, zadel živi zid, nato pa po odbiti žogi močno meril po tleh in toliko presenetil Beta, da je Portugalec na kratko žogo odbil do Pedra, ki jo je z nekaj metrov zabil pod prečko. Drame s tem še ni bilo konec, saj si je Sevilla priigrala kar tri izvrstne priložnosti za izenačenje na 5:5 – prvi je zgrešil Konopljanka, nato je bil z glavo za nekaj centimetrov nenatančen Coke, v podaljšku podaljškov pa je "zicer" zgrešil še branilec Adil Rami.

Barcelona je z epsko zmago dosegla nov mejnik, saj se je na lestvici zmagovalcev evropskega superpokala izenačila z italijanskim AC Milanom, ki je prav tako to tekmovanje osvojil petkrat.