Uredništvo    28. marec 2012
Liga prvakov, prva tekma četrtfinala

Milanov zid zdržal do konca

Milan je s čvrsto obrambno in disciplinirano igro zadržal vse nalete Barcelone, ki premoči ni uspela pretvoriti v zadetke. Pred gostovanjem v Španiji Milan še zdaleč ni v izgubljenem položaju.
Navijači pahnili Romo v težave
Štadion: San Siro, Gledalcev: 80000, Sodnik: Jonas Eriksson (ŠVE)
Milan: Christian Abbiati, Alessandro Nesta (od 74. Djamel Mesbah), Daniele Bonera, Luca Antonini, Philippe Mexes, Massimo Ambrosini, Antonio Nocerino, Clarence Seedorf, Kevin-Prince Boateng (od 67. Urby Emanuelson), Zlatan Ibrahimović, Robinho (od 52. Stephan El Shaarawy).
Trener: Vincenzo Montella
Barcelona: Victor Valdes, Dani Alves, Gerard Pique, Carles Puyol, Sergio Busquets, Andres Iniesta (od 65. Cristian Tello), Seydou Keita, Xavi, Javier Mascherano, Alexis Sanchez (od 76. Pedro), Lionel Messi.
Trener: Ernesto Valverde
Velespektakel četrfinala Lige prvakov ni izpolnil vseh pogojev, ki bi bili primerni za obračun dveh tako sijajnih ekip kot sta Milan in Barcelona. Motila je predvsem izredno slaba zelenica stadiona San Siro, ki je nogometašem obeh ekip povzročala veliko težav, razumljivo pa je precej bolj jezila goste, ki so tudi tokrat odigrali svojo tipično tekmo kratkih in hitrih podaj.

Srečanje se je začelo brez odvečnega taktiziranja. Milan je imel že v drugi minuti po dveh grobih napakah obrambe Barcelone na dlani vodstvo z 1:0, a je najprej Kevin-Prince Boateng preveč okleval s strelom, nato pa je v isti akciji Robinho žogo namesto z glavo udaril z volejem in meril visoko čez gol. Agresiven začetek gostiteljev je hitro predramil goste, ki so vrnili štiri minute kasneje, ko je Lionelu Messiju spodrsnilo ob izvajanju prostega strela, žoga pa se je kljub temu odbila do Seydouja Keitaja, ki je z glavo zgrešil z nekaj metrov. Barcelona je prevzemala pobudo in igro preselila na polovico Milana, priložnosti pa so se kmalu pričele vrstiti ena za drugo. V deveti minuti je Abbiati ubranil strel Xavija, Milan je vnovič zapretil v 20. minuti, ko je Valdes ujel strel Zlatana Ibrahimovića z izredno ugodnega položaja za zadetek. Pet minut kasneje je Barcelona prebila postavljeno obrambo Milana in si preko Xavija priigrala novo veliko priložnost za vodstvo, do izteka prvega dela igre pa je še nekajkrat nevarno zapretil Alexis Sanchez, ki v prvem polčasu ni znal izkoristiti številnih obetavnih napadov Kataloncev. Milan se je vse bolj zapiral in demantiral napovedi Massimiliana Allegrija po napadalni igri, Barcelona pa je imela navkljub izraziti premoči in pobudi precej težav s spolzko zelenico, ki nikakor ni koristila njeni značilni igri hitrih in številnih oddaj žoge. Če bi v prvem delu igre iskali junaka, bi ta naziv zagotovo pripadal veteranu Alessandru Nesti, ki je z nekaj pogumnimi posredovanji uspešno zaustavil Lionela Messija, ki si v prvem polčasu ni priigral nobene zares velike priložnosti.

Milan Barcelona Lionel Messi Alessandro Nesta

Milan povsem umiril Barcelono
Barcelona v drugem polčasu v nasprotju s pričakovanji ni dvignila ritma, ampak ga morda celo malce spustila. Milan je uspel vzpostaviti ravnotežje in dosegel želeno stanje igre dovolj daleč stran od svojih vrat, Barcelona pa v svojih vrstah ni imel dovolj razpoloženega igralca, ki bi lahko prebil izredno čvrsto obrambno formacijo Rossonerov. Gostiteljem se je nekaj sekund po vstopu Urbyja Emanuelsona celo ponudila obetavna priložnost za vodstvo, a je mladi Nizozemec sila nerodno zaustavil žogo. Josep Guardiola je v končnici v ogenj poslal hitronoga Cristiana Tella in Pedra, ki pa v zgoščenem prostoru pred vrati Abbiatija nista dobila uporabnih žog. V 72. minuti je Tello nevarno streljal z leve strani, nekaj minut kasneje pa je po predložku s kota zapretil še kapetan gostov Carles Puyol, ki je za slab meter zgrešil okvir vrat. Barcelona si je najlepšo priložnost v drugem polčasu priigrala dve minuti pred koncem rednega dela, ko si je Messi navkljub veliki koncentraciji domačih igralcev mojstrsko izboril strel na vrata, Abbiati je žogo odbil, k žogi pa je na vso moč krenil Tello, a bil za nekaj delčkov sekunde prepočasen.

Odgovor v najbolj zanimivem paru četrtfinala LP bo torej dal Nou Camp. Milan si je izboril ugodno izhodišče, saj ni izgubil in za nameček še ni prejel zadetka, kar najverjetneje pomeni, da Barcelono v polfinale pelje le zmaga.