Uredništvo    7. december 2010
Liga prvakov, skupina D, 6. Krog

Kobenhavn spisal zgodovino

Danski prvak Kobenhavn je na odločilni tekmi šestega kroga ugnal Panathinaikos in se prvič v svoji zgodovini uvrstil med 16 najboljših ekip v Evropi. Barcelonine rezerve porazile Rubin iz Kazana.
20.10.2017 | Evropski pokali
Štadion: Parken, Gledalcev: 36797, Sodnik: Florian Meyer (NEM)
Kobenhavn: Johan Wiland, Mikael Antonsson (od 77. Solvi Geir Ottesen), Zanka, William Kvist, Zdenek Pospech, Oscar Wendt, Claudemir, Martin Vingaard, Jesper Gronkjaer (od 86. Kenneth Dahrup Zohore), Dame N'Doye (od 80. Cesar Santin), Cristian Bolanos Navarro.
Trener: Stale Solbakken
Panathinaikos: Alexandros Tzorvas, Nikos Spiropoulos, Loukas Vyntra, Cedric Kante, Stergos Marinos, Jean-Alain Boumsong, Javier Luis Garcia (od 75. Antonios Petropoulos), Lazaros Christodoulopoulos (od 46. Sotiris Ninis), Simao, Gilberto Silva (od 46. Sebastian Leto), Djibril Cisse.
Trener: Jesualdo Ferreira
Danska prestolnica je dočakala enega svojih največjih večerov. Kobenhavn je pred polnim stadionom Parken naskakoval zmago proti grškemu Panathinaikosu in v svoji nameri tudi uspel ter tako postal sploh prvi danski klub, ki se je uvrstil v sklepni del Lige prvakov.

Varovanci norveškega trenerja Staleja Solbakkena so svojo odločenost nakazali že kmalu po začetku srečanja in goste iz Aten stisnili na svojo igralno polovico. Prvi zadetek je padel v 26. minuti igre, ko je vezist Martin Vingaard, ki je zaigral celo z rahlo poškodovanim gležnjem, iz več kot 20 metrov zadel levi spodnji kot grških vrat in poskrbel za val navdušenja na tribunah.

V drugem polčasu je odločitev o zmagovalcu padla že kmalu. Najizkušenejši član domače zasedbe Jesper Gronkjaer je izsilil najstrožjo kazen in jo nato sam tudi uspešno izvedel ter Dance popeljal v visoko vodstvo z 2:0. Slabih 15 minut pred koncem je Djibril Cisse z glavo nesrečno zadel svoja lastna vrata, Panathinaikos, ki je v skupinskem delu tekmovanja izredno slab in defenziven nogomet, pa je častni zadetek dosegel v sodnikovem podaljšku, ko je z glavo zadel Cedric Kante.

Kobenhavn bo ne glede na razplet sredinih tekem skoraj zanesljivo z naskokom največji outsider med 16 še preostalimi velikani. Šele leta 1992 ustanovljen klub je po dolgih letih evropskih razočaranj tokrat uresničil svoje sanje in za seboj pustil tudi nekajkrat dražji ruski Rubin iz Kazana.

Kobenhavn Panathinaikos Dame N Doye (L) Gilberto Silva

Rezerve porazile Rubin

BARCELONA 2:0 RUBIN KAZAN
51 [1:0] Fontas
82 [2:0] Vazquez

Trener Barcelone Josep Guardiola je pred napol praznim Nou Campom v ogenj poslal rezerviste, ki so uspeli prekiniti niz treh tekem brez zmage proti Rubinu in se Rusom oddolžiti za poraz iz minule sezone. Priložnost so dobili nadarjeni igralci kot so Andreu Fontas, Thiago Alcantara, Jonathan dos Santos ter v nadaljevanju Marc Bartra in Victor Vazquez, mladeniči pa so se izkazali z dobro igro in pokazali, da je v zaledju kar nekaj igralcev, ki bodo bržkone že kmalu pričeli trkati na vrata prve ekipe. Barcelona je srečanje odločila v drugem polčasu, prvi zadetek pa je padel že v peti minuti nadaljevanja, ko se je svojega prvenca v majici blaugrane razveselil branilec Fontas. Rubin je imel preko Poljaka Murawskega priložnost za izenačenje, Barcelona pa je zmago potrdila deset minut pred koncem, ko je z natančnim strelom iz 20 metrov zadel Victor Vazquez. Guardiola je v drugem polčasu v ogenj poslal tudi Lionela Messija, a njegova pomoč proti slabi ruski ekipi tokrat ni bila potrebna. Barcelona je že pred zadnjim krogom osvojila prvo mesto v skupini, Rubin pa bo evropsko tekmovanje nadaljeval v ligi Europa.