Uredništvo    7. november 2012
Liga prvakov, skupina G, 4. krog

Celtic Park v ekstazi

Celtic je na preverjen "britanski" način z jekleno disciplino, vztrajanostjo in predrznostjo zlomil odpor Barcelone in v norem vzdušju Celtic Parka zabeležil eno največjih evropskih zmag v svoji zgodovini.
Potrebujemo zmage
Štadion: Celtic Park, Gledalcev: 55283, Sodnik: Björn Kuipers (NIZ)

1 : 0

2 : 0

2 : 1
Celtic: Fraser Forster, Efetobore Ambrose, Mikael Lustig (od 72. Anthony Watt), Kelvin Wilson, Charlie Mulgrew, Adam Matthews, Joe Ledley, Kris Commons, Victor Wanyama, Fedor, Georgios Samaras (od 79. Biram Kayal).
Trener: Brendan Rodgers
Barcelona: Victor Valdes, Dani Alves, Marc Bartra (od 71. Gerard Pique), Andres Iniesta, Xavi, Javier Mascherano, Alexandre Song (od 72. Cesc Fabregas), Jordi Alba, Alexis Sanchez (od 67. David Villa), Lionel Messi, Pedro.
Trener: Ernesto Valverde
Že na Nou Campu je bilo slutiti, da Celtic pozna recept za Barcelono, a je tedaj marsikdo težko prigarano zmago Kataloncev v 94. minuti bolj pripisoval ležernosti štirikratnih evropskih prvakov kot kakšni zares bravurozni predstavi škotskega avtsajderja skupine. Na Celtic Parku ni bil obračun Celtica in Barcelone prav nič drugačen od tistega v Španiji, le s to razliko, da je Celtic še bolj zgostil prostor pred svojimi vrati, še bolj ohromil igro Barcelone in hkrati obe svoji priložnosti pretvoril v zadetka. Lahko bi rekli, da je kopiral vse to, kar je lani Chelseaju prineslo uspeh proti Kataloncem, le da je seveda to z vidika Celtica zares dosežek vreden najbolj globokega možnega priklona.

Gostitelji so po ne preveč navdušujočem začetku zadeli v klasični britanski akciji. V 21. minuti je Celtic izvajal kot, ob levi vratnici pa je najvišje skočil Kenijec Vincent Vanyama in poskrbel za prvi val navdušenja prepolnega Celtic Parka. Po vodstvu se je igra prenesla na prostor 20 do 30 metrov pred vrati Celtica, v katerem je Barcelona ves čas stiskala obroč, a ga prebila le redko. Točneje ji jo to uspelo dvakrat, ko je imel Celtic resda srečo na svoji strani – najprej je po lepo izdelani akciji Lionel Messi zadel prečko, nato pa je v 36. minuti po predložku s strani vratnico zadel še Alexis Sanchez.

Po polčasu se je igra s prvega dela pričakovano nadaljevala v enaki smeri. Barcelona je tako rekoč celotno tekmo igrala znotraj Celticove tretjine, a pri napadalnih akcijah ni pokazala veliko domiselnosti. Še najnevarnejši je bil Messi, ki je dvakrat pošteno raztegnil Celticovega vratarja Fraserja Forsterja, Celtic pa je v svoji globoko obrambni formaciji čakal na trenutek nepazljivosti gostov in ga sedem minut pred koncem rednega dela tudi dočakal. Po izgubljeni žogi je komaj 18-letni rezervist Anthony Watt šinil v protinapad in s strelom v daljši kot vrat Victorja Valdesa poskrbel za trenutek, ki se ga bo zagotovo spominjal celo kariero. Po vodstvu z 2:0 je Barcelona zaigrala na vse ali nič, v 91. minuti po izjemni akciji in odbiti žogi znižala preko Messija, nato pa so sledile še tri neverjetno nervozne minute za domače navijače, ki so dobesedno tresli temelje Celticovega stadiona in na koncu svoje ljubljence popeljali do ene najbolj veličastnih evropskih zmag v zgodovini tega kluba.

Barcelona je po porazu v španskem superpokalu doživela šele prvi poraz v letošnji sezoni, a ta po vsej verjetnosti ne bo imel nikakršnega večjega vpliva na razvrstitev v skupini G. Celtic je po drugi strani osvojil gromozanski skalp, s katerim se je še za korak približal naravnost neverjetnemu in vsak dan bolj uresničljivemu podvigu – uvrstitvi med 16 najboljših v Evropi.