Uredništvo    18. december 2011
Svetovno klubsko prvenstvo, finale

Barcelona poteptala Santos

Barcelona je tudi v finalu klubskega prvenstva demonstrirala svojo strahovito moč in z visoko zmago proti Santosu osvojila naslov svetovnega klubskega prvaka. Messi povsem zasenčil Neymarja

82 [4:0] Messi

Stadion: Nissan Stadium v Yokohami. Gledalcev: 65.000. Sodnik: Ravšan Irmatov (Uzbekistan)

BARCELONA: Valdes; Abidal, Pique (od 56. Mascherano), Puyol (od 84. Fontas), Alves, Busquets, Xavi, Iniesta, Fabregas, Messi, Alcantara (od 78. Pedro). Trener: Guardiola

SANTOS: Rafael; Edu Dracena, Durval, Leo, Bruno Rodrigo, Danilo (od 30. Elano), Henrique, Arouca, Paulo Henrique Ganso (od 82. Ibson), Borges (od 79. Alan Kardec), Neymar. Trener: Muricy Ramalho

Zdravila za Barcelono ni. Tudi v Braziliji ne, saj je Santos v finalu svetovnega klubskega prvenstva padel po enakem vzorcu kot velika večina žrtev aktualnih evropskih prvakov – z izrazito deficitarno posestjo žogo in popolno nemočjo v igri.

Barcelona je težko pričakovani finale, pred katerim je svetovna javnost največ pozornosti namenjala sicer obračunu Lionela Messija in Neymarja, pričela v svojem slogu. Nogometašem Santosa so skrili žogo (posest 75-25 v korist Kataloncev) in hitro pričeli plesti mrežo okoli nasprotnikovih vrat. Prvič so zadeli že v 16. minuti, po akciji v slogu računalniških igric – Xavi je spuščeno žogo Fabregasa velemojstrsko zaustavil, podal v kazenski prostor, tam pa je Lionel Messi z sijajnim lobom premagal Rafaela in Barcelono popeljal v vodstvo. O presenečenju, o katerem je bilo v Braziliji kar precej govora, ni bilo ne duha ne sluha, vsi dvomi o zmagovalcu pa so bili rešeni v 24. minuti, ko je po podaji Alvesa in vnovičnem slabem posredovanju obrambe Santosa zadel še Xavi. Trener Santosa Muricy Ramalho je reagiral v 30. minuti, ko je v ogenj poslal ofenzivno naravnanega Elana, a tudi to ni zaleglo. Barcelona je piko na i sijajni predstavi v prvem polčasu postavila tik pred koncem, ko je po odbiti žogi nogo podstavil Cesc Fabregas in še tretjič zadel mrežo zmagovalcev pokala Libertadores.

V drugem polčasu se je poigravanje Kataloncev nadaljevala. Messi in Iniesta sta zapravila dve stoodstotni priložnosti, Santos pa je prvič zapretil v 57. minuti, ko je Neymar iz nevarnega položaja meril v roke Victorju Valdesu. Barcelona je več kot zasluženo zmago potrdila osem minut pred koncem, ko je najboljši Brazilec na igrišču Daniel Alves lepo zaposlil Messija, ki je brez težav preigral Rafaela in postavil končni izid tekme.