Uredništvo    6. april 2011
Liga prvakov, prva tekma četrtfinala

Barcelona brez milosti

Ukrajinski Šahtar je bil na svetlobna leta oddaljen od presenečenja proti razigrani Barceloni, ki je v novi vrhunski predstavi gostom nasula kar pet zadetkov. Polfinale z Realom le še formalnost.
20.10.2017 | Evropski pokali
Štadion: Nou Camp, Gledalcev: , Sodnik: Thomson (ŠKO)
1 : 0

2 : 0

3 : 0

3 : 1
4 : 1

86'
Xavi
5 : 1

Barcelona: Victor Valdes, Dani Alves, Gerard Pique, Sergio Busquets, Andres Iniesta (od 90. Ibrahim Afellay), Seydou Keita, Xavi, Javier Mascherano, Adriano (od 77. Maxwell), David Villa (od 71. Pedro), Lionel Messi.
Trener: Ernesto Valverde
Šahtar: Andrij Pjatov, Tomas Hubschman (od 83. Eduardo), Nikolaj Iščenko, Jaroslav Rakitskij, Razvan Rat, Darijo Srna, Willian (od 75. Alex Teixeira), Douglas Costa, Henrikh Mkhitarjan, Jadson (od 70. Fernandinho), Luiz Adriano.
Trener: Mircea Lucescu
Trener Barcelone Josep Guardiola je bil eden redkih, ki si niso upali naglas napovedovati goliade proti ukrajinskemu Šahtarju. Ukrajinci, ki dozorevajo v ekipo najvišjega evropskega razreda, vrelca stadiona Nou Camp niso preživeli, so pa zato nekajkrat le dokazali, zakaj se med najboljšimi osmimi ekipami v Evropi niso znašli po naključju.

Domači strateg je malce premešal enajsterico in na klopi pustil Pedra, ob Gerardu Piqueju pa je mesto v obrambni vrsti ponovno zavzel Sergio Busquets, ki se je v preteklosti že izkazal v tej vlogi. Srečanje se je za Barcelono začelo sanjsko. Že v drugi minuti tekme se je po napaki obrambe Šahtarja žoga odbila do Andresa Inieste, slednji pa je brez težav prodrl pred Aleksandra Pjatova in s strelom v njegov bližji kot Barcelono popeljal v vodstvo z 1:0.

Seydou Keita Barcelona

Po vodstvu Barcelone je sledilo nekaj trenutkov testiranja živcev domačih navijačev. Šahtarjev brazilski tandem Willian – Luiz Adriano je kar trikrat izigral obrambo Barcelono in zapravil nekaj res lepih priložnosti za izenačenje, gostitelji pa so goste umirili šele po 20 minutah igre, ko je dvakrat nevarno zapretil Lionel Messi. V 19. minuti je Pjatov prečital njegovo namero in obranil poskus loba, v nadaljevanju prvega polčasa pa se je Barcelona "udomačila", zagospdarila na sredini in čakala na priložnost.

Ta je prišla v 34. minuti iz navidez nenevarne akcije. Andres Iniesta je poslal fantastično podajo čez celotno obrambo Šahtarja, v kazenskem prostoru pa je dolgo žogo sprejel Dani Alves, preigral Pjatova in zadel prazno mrežo za zasluženo vodstvo Kataloncev z 2:0.

Leo Messi Douglas Costa Barcelona Šahtar

V nadaljevanju je Barcelona končala začeto delo. Po začetnem pritisku je obramba Šahtarja klonila v 54. minuti, ko je po akciji s kota zadel Gerard Pique, žarek upanja pa je za četo Mircee Lucescuja zasvetil šest minut kasneje, ko je po akciji iz prekinitve zadel branil Jaroslav Rakitskij.

A Šahtar je kljub vsemu še vedno novinec v družbi največjih. To se je potrdilo komaj minuto kasneje, ko je še v času slavja na rezervni klopi Barcelona silovito pritisnila in že v naslednjem napadu dosegla četrti zadetek na tekmi. Po desni strani je prodiral Messi in podal odtekajočemu Keitaju, Malijec pa je z močnim strelom pod prečko Barcelono ponovno popeljal v visoko vodstvo. Šahtar je imel še eno priložnost za soliden poraz v 82. minuti, ko je Luiz Adriano zadel vratnico, vsi upi pred povratno tekmo v Donjecku pa so bili poteptani tri minute kasneje, ko je zadel še Xavi in Barcelono bržkone že popeljal do polfinala, ki že danes buri domišljijo celotne svetovne javnosti: Barcelona – Real Madrid.