Damjan Tratnik   26. avgust 2011
Evropski superpokal

Barca zbira lovorike

Barcelona je v finalu evropskega superpokala z 2:0 ugnala Porto in pred pričetkom sezone v španskem prvenstvu in LP osvojila že drugo lovoriko. V drugem polčasu prvenec Cesca Fabregasa.

Rdeči karton: Guarin 89. (Porto)

Stadion: Louis II v Monte Carlu. Gledalcev: 18.000. Sodnik: Bjorn Kuipers (Nizozemska)

BARCELONA: Valdes; Alves, Abidal, Mascherano, Adriano (od 63. Busquets), Keita, Xavi, Iniesta, Villa (od 61. Sanchez), Pedro (od 80. Fabregas), Messi. Trener: Guardiola

PORTO: Helton; Sapunaru, Rolando, Otamendi, Fucile, Souza (od 77. Fernando), Guarin, Moutinho, Kleber (od 77. Belluschi), Cristian Rodriguez (od 69. Varela), Hulk. Trener: Vitor Pereira

Uvertura v evropsko klubsko sezono se je pričela nekoliko v nasprotju s pričakovanji. Nogometaši Porta so začeli izredno agresivno, nekako v slogu Reala iz Madrida, in Kataloncem v začetnih minutah povzročali nemalo težav. Barcelona ni uspela povezati svoje igre, na drugi strani pa je Porto igral vse nevarneje in v šesti minuti preko Joaa Moutinha že prvič ogrel pesti Victorja Valdesa. Po nekaj poskusih Hulka iz prostih strelov je pobudo počasi prevzela Barcelona, ki si je prvo priložnost pripravila po slabo postavljeni 'ofsajd zanki' portugalskih prvakov. Pedra je napaka obrambe malce presenetila, saj je v izjemno ugodnem položaju za zadetek poskušal z zahtevnim lobom, ki je zletel le na mrežo vrat Porta. V nadaljevanju prvega polčasa se je obema ekipama poznalo, da še nista v pravi formi, saj gledalci niso videli resnejših priložnosti. Ko se je že zdelo, da se bosta ekipi na odmor odpravili brez zadetkov, je ponovno zatajila obramba Porta. Freddy Guarin je neprevidno podal Heltonu in pri tem spregledal Lionela Messija, ki se je počasi vračal proti sredini igrišča. Argentinec je darilo sprejel in se sam znašel pred brazilskim vratarjem ter ga nato po lepem preigravanju s telesom tudi izigral in zatresel nebranjeno mrežo. Argentinec, ki je bil včeraj izbran še za najboljšega igralca sezone po izboru UEFA, je tako dosegel svoj prvi zadetek v evropskem superpokalu.

V drugem polčasu se je igra bolj razživela. Porto je na sredini bil enakovreden boj z igralci Barcelone, vendar pa poti skozi šestnajstmetrski prostor ni našel. Še najnevarneje sta s streli od daleč zapretila Joao Moutinho in Freddy Guarin, a je predvsem pri strelu Kolumbijca Victor Valdes pokazal vse svoje znanje. Barcelona si je najlepšo priložnost priigral na sredini drugega dela, ko je Messi sijajno zaposlil Pedra, a je slednji povsem neoviran slabo sprejel žogo, ki je postala lahek plen Portovega vratarja Heltona. Barcelona je zmago potrdila tri minute pred koncem prvega dela, ponovno pa je imel prste zraven Messi, ki že pred začetkom sezone igra v vrhunski formi. Argentinec je lepo podal v kazenski prostor, tam pa se je najbolje znašel Cesc Fabregas, ki je žogo lepo sprejel s prsmi in nato jo nato s prefinjenim volejem spravil za hrbet Heltona.

Barcelona je evropski superpokal osvojila že četrtič, po španskem superpokalu pa je to že njena druga lovorika ob pričetku letošnje sezone.