Jan Krstovski   19. avgust 2014
Barcelonin prijateljski uspeh

Barca letela kot raketa

Barcelona je na zadnji pripravljalni tekmi doma povozila mehiški León (6:0). Luis Suárez dobil zadnjih 15 minut, navduševali Rakitić, Neymar in El Haddadi.
Atletico ima neverjetnega vrat...
Tekma za pokal Joana Gamperja je gledalcem, ki so se zbrali na ne povsem polnem Camp Nouu, vrnila vsak vloženi evro. Debi trenerja Luisa Enriqueja z novo ekipo Barcelone pred domačimi navijači bi se težko razpletel bolje, saj je lani mnogokrat izžvižgano moštvo povsem nadigralo mehiške prvake León, obenem pa ponudilo vpogled v bližnjo prihodnost katalonskega ponosa.

Luis Suárez je bil deležen največjih ovacij - po tem, ko so ga skupaj z novimi člani kluba predstavili že na kongresu navijaških skupin v neposredni bližini stadiona, je na zelenico pred tekmo pritekel ob glasnem aplavzu. Daniela Alvesa so, denimo, navijači precej glasno izžvižgali ob omembi njegovega imena.

Na zelenici je bila od prve minute zgolj ena ekipa. Barcelona bi lahko že po 20 minutah vodila vsaj s 4:0, a je po bliskovitih zadetkih Lionela Messija in Neymarja stopila s plina, da se ne bi ponovil lanskoletni scenarij s Santosom (8:0), čigar nogometaši so se zaradi blamaže znašli celo na udaru lastnih navijačev.

Neymar je bil po odmevni poškodbi na svetovnem prvenstvu v Braziliji nasploh presenetljivi član prve postave, toda Brazilec je od začetka vodil "šov" v napadu in pripravil vodilni gol Messiju že v tretji minuti, ko je po odvzeti žogi in podaji Ivana Rakitića malce srečno (po odboju od branilca) našel Argentinca, ki je s hitrim vtekanjem zabil z glavo.

Na 2:0 je Neymar povišal po izvrstni podaji skozi obrambo Andrésa Inieste, vratarja pa je premagal z delikatnim lobom. Kombinacija z Messijem je prinesla še drugi gol večera Brazilcu, ki je po dvignjeni žogi Argentinca prišel mimo vratarja in zatresel prazno mrežo s peto za končni rezultat prvega polčasa.

Če je Neymar zabijal, je vse drugo na zelenici navdušujoče opravljal hrvaški vezist Rakitić. Donedavni član Seville je navduševal in povsem zasenčil tako Iniesto kot Sergia Busquetsa, prijatelj Nogomanie pa se je z izvrstnim strelom od daleč tudi približal debitantskemu zadetku.

"Raketa" se je izvrstno vklopil v sistem novega kluba, za katerega je že dejal, da je zelo podoben tistemu, ki ga je pri Sevilli učil Unai Emery. Številne odvzete žoge bodo še dodatno razveselile njegovega novega šefa Enriqueja, čigar moštvo je z visokim pritiskom občasno močno spominjalo na zlate čase pod Josepom Guardiolo.

Drugi polčas je minil v znamenju mladcev, ki bi kaj lahko pustila pečat že na letošnji članski sezoni. Munir El Haddadi je zabil dvakrat, najprej po izvrstni podaji Rakitića in spuščeni žogi Alvesa z neposredne bližine, nato pa še po kombinaciji s Sandrom Ramiresom, ko je žogo neubranljivo zabil ob vratnico.

Robustni napadalec Sandro je sam postavil končni rezultat, ko si je v 90. minuti lepo pripravil strel in še zadnjič v večeru zatresel gostujočo mrežo. Neučakano občinstvo je debi Suáreza dočakalo v zadnjih 15 minutah, a je Urugvajčev prvi nastop ostal zgolj anekdota, saj razen nekaj dvojnih podaj ni preveč opozoril nase, oziroma je ostal v senci mladih talentov.

Več kot vzoren debi je v osrčju obrambe uspel tudi francoskemu branilcu Jérémyju Mathieuju, ki je tekmo začel v branilskem paru s Javierjem Mascheranom, Claudio Bravo pa je do svojega odhoda iz igre v drugem polčasu ohranil mrežo nedotaknjeno. Navijači so kar trikrat toplo pozdravili nekdanjega kapetana Rafaela Márqueza, ki je kot član Hellasa Verone dobil dovoljenje za en polčas v postavi Leóna. Po ovacijah na začetku je Mehičan dobil ovacije tudi ob svojem odhodu iz igre v 50. minuti, nato pa še ob podelitvi pokala poraženemu moštvu.