Uredništvo    2. februar 2017
Po tekmi Atletico Madrid – Barcelona

Najboljši na velikih tekmah

Lionel Messi je najboljši, ko je to najbolj pomembno, po prigarani zmagi (2:1) nad Atletico Madridom ocenjuje trener Barce Luis Enrique, ki mu je ob pritisku Madridčanov v drugem polčasu gotovo odleglo.
Zaza igralec meseca v La Ligi
Barcelona je na prvi tekmi polfinala španskega pokala opravila velik del posla in si z zmago nad Atletico Madridom velik kapital pred povratnim obračunom na Camp Nouu. Drugi derbi Atletica in Barce v tej sezoni, prvi se je v Kataloniji v La Ligi končal z remijem (1:1), je veliko bolje začela gostujoča "Blaugrana", ki je povedla z dvema izvrstnima zadetkoma svojih napadalcev. Luis Suarez je s polovice prodrl vse do vrat in Miguel Angel Moya je bil med nadomeščanjem Jana Oblaka nemočen tudi nekaj minut kasneje v prvem polčasu, ko ga je z roba kazenskega prostora z izvrstnim strelom in pomočjo vratnice ugnal še Lionel Messi.

Moya se je izkazal v nadaljevanju in tokrat s pomočjo prečke uspel ustaviti Argentinčev prosti strel. Messi je odigral še en izvrsten obračun in po preigravanju mimo treh nasprotnikov pripravil zadetek Neymarju, ki pa je v drugem polčasu meril več metrov prek vrat Atletica. Madridčani so v igri za napredovanje ostali po zaslugi Antoina Griezmanna in nasploh odigrali izvrsten drugi polčas, a nato vseeno objokovali slab začetek dvoboja, medtem ko je Luis Enrique godel ob novi izvrstni partiji svojega kapetana.

"Messi je na svoji najboljši ravni na velikih, posebnih tekmah," je Enrique, nekdanji član Real Madrida, dejal na novinarski konferenci v prestolnici. "Danes je pokazal svoj repertoar. Pomagal nam je, da smo bili superiorni na sredini in v vseh trenutkih je bil tudi nevaren spredaj. Le še malo pohval je ostalo za to, kar počne Messi."

Enrique je o precej slabih drugih 45 minutah Barce priznal, da bi se lahko za goste razpletlo tudi slabše. Atletico je močno pritisnil in nizal lepe priložnosti, po zadetku Griezmanna pa bi se lahko med junake dvoboja prebila tudi rezervista Kevin Gameiro in Fernando Torres, a sta bila na precej nervoznem obračunu, ki ga je zaznamovalo veliko število rumenih kartonov, nenatančna v ključnih trenutkih.

"Da bi prišli sem z mislijo, da ne bomo trpeli, je neumnost. Enako je na Camp Nouu. Nasprotniki tam trpijo. Če bi bili bolj učinkoviti, bi lahko že odločili par. Oni so nato izkoristili naše napake, nas dobro pritiskali, nam ustvarjali težave in si pripravljali priložnosti," dodaja Enrique. "A na koncu rezultat še krepi ekipo, glede na to, kako težko je igrati tukaj. Zato smo zadovoljni z rezultatom. Lahko bi bilo bolje, a lahko bi bilo tudi slabše."

Že zdaj je jasno, da Neymar zaradi kartonov ne bo imel pravice nastopa, dobil je rumeni karton po prekršku nad Juanfranom, medtem ko bi Messi v primeru nove rumene kazni (ostro je pokosil svojega starega sovražnika Filipeja Luisa) ostal celo brez finala. Enrique kljub vsemu pravi, da ima v primeru Neymarja več kot dovolj zamenjav, denimo razpoloženega Ardo Turana (zabil je že 13 golov v tej sezoni).

"Če je katero moštvo na svetu, ki lahko pokrije odsotnosti, potem je to Barca. Neymar je za nas ključen nogometaš, a imamo igralce, ki lahko pokrijejo njegov položaj," je še povedal Enrique. Povsem nezadovoljen po obračunu ni mogel biti niti Diego Simeone, ki je ocenil, da so se njegovi rdeče-beli v drugem polčasu približali igri, ki je bila zadnja leta tako značilna za ekipo s Calderona.

"Oni so začeli bolje, delali so nam težave za hrbtoma krilnih nogometašev, ki sta hodila naprej, tako je padel prvi gol. Nato je prišel še spektakularen zadetek Messija, a smo se nato približali ekipi, kakršna smo bili. Bili smo blizu remija. Ponosen sem, da smo se spet dvignili," je v prvem intrevjuju po dvoboju ocenil Simeone, ki na novinarski konferenci še ni želel predati para:

"To sem govoril takrat, ko sem bil v prednosti sam, to pa bom rekel tudi zdaj, ko je drugače. Vedno pravim, da je pokal nekaj posebnega, ko se zdi, da je daleč, je blizu, z 0:2 greš na morebitnih 2:2 in to se v La Ligi ne dogaja, takšnih tekem ne vidiš. Na povratni dvoboj gremo s 40 oziroma 20 odstotki možnosti. Tekma bo. Gotovo bo tekma."