Uredništvo    17. marec 2015
Liga orvakov, povratna tekma osmine finala

Atletico po drami v četrtfinale

Atletico iz Madrida je po izvajanju enajstmetrovk, pri katerih je pomembno vlogo odigral tudi Jan Oblak, premagal Bayer iz Leverkusna in se skozi šivankino uho uvrstil v četrtfinale Lige prvakov.
V slačilnici je bila čista tiš...
Štadion: Vicente Calderon, Gledalcev: 54000, Sodnik: Nicola Rizzoli (ITA)
Atletico Madrid: Miguel Moya, Joao Miranda, Jesus Gamez, Jose Gimenez, Juanfran, Koke, Ruben Cani (od 46. Raul Garcia), Mario Suarez, Arda Turan, Antoine Griezmann, Mario Mandžukić (od 83. Fernando Torres).
Trener: Diego Pablo Simeone
Bayer Leverkusen: Bernd Leno, Emir Spahić, Omer Toprak, Gonzalo Castro, Wendell, Lars Bender (od 104. Kyriakos Papadopoulos), Roberto Hilbert, Heung-Min Son (od 77. Simon Rolfes), Karim Bellarabi, Josip Drmić (od 69. Stefan Kiessling), Hakan Calhanoglu.
Trener: Roger Schmidt
Atletico iz Madrida je preživel - s skrajnimi močmi – svojo prvo veliko in zares odločilno bitko v letošnji sezoni. Na Vicente Calderonu smo videli za standarde izločilnih bojev Lige prvakov izjemno slab, raztrgan in nekakovosten nogomet, v katerem sta obe ekipi v 120 minutah igre pokazali bore malo pravega nogometa. Bayer se je v celoti osredotočil na branjenje prednosti iz Leverkusna, Atletico pa je jalovo napadal in največkrat brez pravega načrta iskal razpoke v čvrsti obrambi gostov. Končna posledica je bila slaba tekma prepolna napak, nepovezanih akcij ter neštetih izgubljenih žog, v takšnem toboganu pa je bil vendarle srečnejši španski klub, ki je tudi zahvaljujoč našemu Janu Oblaku napredoval med osem najboljših ekip v Evropi.

Prvi polčas je postregel s predstavo za ekspresno pozabo. Bayer si je edino polpriložnost ustvaril v deveti minuti, ko je Karim Bellarabi z 18 metrov meril mimo vratnice, Atletico pa je svojo edino polpriložnost pretvoril v zadetek, ki pa je resnici na ljubo padel bolj po naključju. Po akciji iz kota je Arda Turan žogo zavrnil do vtekajočega Maria Suareza, ki je močno sprožil po tleh, branilec Bayerja Omer Toprek pa je ravno toliko spremenil smer žogi, da je ta zmedla sicer izjemno zanesljivega vratarja gostov Bernda Lena. Pri Atleticu je svojo veliko priložnost dočakal naš Jan Oblak, ki je v igro vstopil v 23. minuti, ko je zaradi zaradi bolečin v stegenski mišici zamenjal Miguela Moyaja.

V drugem polčasu je Atletico nekoliko bolj angažirano krenil po drugi zadetek na tekmi, a danes to zagotovo ni bila niti senca Atletica, kakršnega smo uspeli spoznati v lanski sezoni. Bayer je brez večjih težav zaustavljal španske napade, redke napake pa je uspešno pokril Leno, ki je ubranil nevaren poskus Arde Turana. V nadaljevanju se je Calderon, ki tudi z glasnim navijanjem ni uspel spodbuditi nogometaše obeh ekip k boljši igri, zares zdramil le še sredi polčasa, ko je predložek Kokeja za las zletel mimo desne vratnice Lenovih vrat. Sledili so podaljški, v katerih pa prav tako nismo videli prav nič dramatičnega. Atletico je napadal, a nocoj v svojih vrstah preprosto ni imel niti enega dovolj razpoloženega nogometaša, Bayer pa je na drugi strani obračun v Madridu odigral povsem neambiciozno, saj si v rednem delu tekme ni uspel priigrati niti ene omembe vredne priložnosti pred vrati Jana Oblaka, ki je imel še največ dela z lovljenjem visokih žog v svoj kazenski prostor.

Zmagovalca so prvič v letošnji sezoni Lige prvakov odločile enajstmetrovke. V prvi seriji je Raul Garcia žogo poslal mimo vrat, nato pa je prvič na oder stopil Jan Oblak. Za Bayer je meril prvi klubski zvezdnik Hakan Calhanoglu, Oblak pa je premeteno obstal na sredini gola in strel Turka ujel. Sledila sta rutinirana zadetka Antoina Griezmanna in Simona Rolfesa, nato je v polno zadel Mario Suarez, v tretji seriji pa je pri Bayerju odgovornost padla na branilca Omerja Topraka. Slednji je vidno nervozen žogo poslal čez gol, a je že v naslednji seriji Atletico zakockal prednost, saj je Bernd Leno ubranil sicer natančen strel Kokeja v levi kot. Za Bayer je izenačil Gonzalo Castro, v odločilni peti seriji pa si je junaško medaljo na prsi lahko pripel Fernando Torres, ki je premagal Lena ter dosegel odločilni zadetek. Tragični junak tekme je bil Bayerov izkušeni napadelec Stefan Kiessling, ki je zadnji strel poslal v oblak in končal sicer spoštovanja vreden nastop Bayerja v Ligi prvakov.