Uredništvo    9. maj 2012
Liga Europa, finale

Izjemni Falcao za slavje Atletica

Atletico Madrid je prvak lige Europa! Izjemni Radamel Falcao dvkarat in Diego enkrat, to sta glavna junaka med junaki iz Madrida, ki so v Bukarešti premagali Athletic in se zavihteli na vrh evropske lige.

Falcao 7., 34., Diego 85.

Stadion: Arena Nationale. Gledalcev: 52.347. Glavni sodnik: Wolfgang Stark (Nemčija). Rumeni kartoni: Falcao 26. (Atletico); Amorebieta 64., Herrera 22., Ingo Perez 75. (Athletic).

Atletico: Courtois, Miranda, Luis, Godin, Diego (od 90. Koke), Juanfran, Gabi, Suarez, Turan (od 90. Dominguez), Adrian (od 88. Salvio), Falcao. Trener: Diego Simeone.

Athletic: Iraizoz, Iraola, Amorebieta, Aurtenetxe (od 46. Ibai), Martinez, Susaeta, Iturraspe (od 46. Ingo Perez), Ander Herrera (od 63. Toquero), Llorente, Munianin, De Marcos. Trener: Marcelo Bielsa.

Finale letošnje izdaje evropske lige je bilo obarvano v španske barve. Dolgo in naporno pot do Bukarešte sta prehodila Athletic iz Bilbaa in Atletico iz Madrida, nekdaj bratska, nocoj pa rivalska kluba.

Srečanje so bolje začeli varovanci Diega Simeoneja, ki so do prve priložnosti prišli že v drugi minuti. Po podaji Arde Turana je z glavo poizkusil Adrian Lopez. Že v sedmi minuti pa šok za Athletic in njegovega trenerja Bielso. Falcao je v kazenskem prostoru sprejel žogo, nekaj časa preigraval na mestu in iskal prostor za udarec, ko ga je Kolumbijec našel, je padel zadetek. Falcao je meril z levico, zadel pa je, mojstrsko, zgornji desni kot gola. Atletico je bil v teh trenutkih boljši nasprotnik, toda začeli so se prebujati tudi Baski. Njihovo prvo priložnost je zapravil Llorente, ki je nerodno streljal po visoki podaji v kazenski prostor. V 24. minuti je z razdalje poizkusil Munianin, toda Courtuois je bil na mestu. Athletic posesti žoge in pobude ni znal izkoristiti, so pa zato udarili, še drugič nocoj, nogometaši iz Madrida. Znova je podal borbeni in spretni Turan, kar dva branilca je drzno "obrnil" Falcao in zadel še drugič nocoj. To je bila tudi zadnja omembe vredna akcija v prvem polčasu, ki je povsem pripadel Atleticu.

Athletic Atletico, Gorka Iraizoz

Že prvi napad v drugem polčasu, po desni strani je hitro potegnil Munianin, je nakazal napadalno igro Athletica. Žogo so Baski vzeli v svojo posest . V 51. minuti je do priložnosti prišel Perez, ki je s strelom z razdalje skorajda presenetil Courtoisa. Belgijec na golu Atletica je imel v drugem polčasu ogromno dela. Po 70. minuti so se priložnosti namreč kar vrstile. Ibai, ki je vstopil v drugem polčasu, je bil še posebej aktiven, vendar premalo natančen, podobno kot tudi De Marcos in Susueta. Obleganje Atleticovih vrat ni dalo rezultata. Je bil pa zato na drugi strani znova izjemno nevaren Falcao, ki je v 80. minuti skorajda dosegel hat-trick, Bilbao je rešila vratnica.  Nekaj minut pozneje so nogometaši Athletica popadali na kolena. Ne, niso se veselili, popadla jih je velika žalost. Diego se je namreč sprehodil v kazenskem prostoru in z natančnim strelom pokončal vse upe številnih privržencev Athletica, ki nocoj ni igral slabo, le žoga preprosto ni želela v mrežo. Tekmo, z njo pa tudi pokal zmagovalca lige Europa je prejel Atletico iz Madrida.