Damjan Tratnik   27. februar 2011
Angleški ligaški pokal, finale

Arsenal ostal praznih rok

Arsenal je zapravil največjo priložnost za slavje v zadnjih šestih letih. V finalu ligaškega pokala ga je na Wembleyju zasluženo premagal Birmingham City, ki je zadetkom Martinsa v 89. minuti slavil z 2:1.

Birmingham City:
Foster, Ridgewell, Carr, Jiranek, Johnson, Ferguson, Bowyer, Gardner (od 50. Beausejour), Fahey (od 83. Martins), Larsson, Žigić (od 90. Jerome). Trener: McLeish

Arsenal:
Szczesny, Djourou, Sagna, Clichy, Koscielny, Rosicky, Nasri, Song, Wilshere, Van Persie (od 69. Bendtner), Aršavin (od 77. Chamakh). Trener: Wenger

Arsenalovi topovi so "zaštekali" ob najbolj neprimernem in tudi nepričakovanem trenutku. Po šestih letih čakanja je le malokdo verjel v to, da lahko četa Arsena Wengerja zmago v ligaškem pokalu zapravi proti Birmingham Cityju, a razplet srečanja na Wembleyju je pustil odprtih veliko vprašanj. Ekipa škotskega trenerja Alex McLeisha je bila sicer v drugem polčasu v podrejenem položaju, kljub temu pa si je priigrala več lepih priložnosti kot Arsenal in na koncu povsem zasluženo osvojila šele svojo drugo lovoriko v klubski zgodovini.

Srečanje na Wembleyju se je začelo povsem v nasprotju s pričakovanji. Že v drugi minuti je stranski sodnik dosodil prepovedan položaj ob akciji Leeja Bowyerja in s tem skorajda usodno zaznamoval srečanje. Bowyerja je namreč v nadaljevanju akcije Arsenalov vratar Szczesny v kazenskem prostoru zaustavil s prekrškom, zaradi česar bi glavni sodnik Mike Dean moral pokazati na belo točko in izključiti Poljaka na vratih Arsenala. Londončani so imeli ogromno sreče, a le-te v nadaljevanju niso znali izkoristiti. Birmingham je s pogumno igro vzpostavil ravnotežje in v 28. minuti celo povedel. Po visoki žogi v kazenski prostor je Nikola Žigić s hrbtom obrnjen proti golu visoko skočil in žogo z glavo spravil v mrežo. Zadetek je malce predramil Arsenal, ki je zaigral precej bolje, kmalu zatem pa je sledilo tudi izenačenje. Šest minut pred koncem prvega polčasa je Jack Wilshere s projektilom najprej stresel prečko, v nadaljevanju akcije pa je Aršavin mojstrsko prodrl po desni strani in asistiral v kazenski prostor, kjer je iz navidez izjemno težkega položaja Robin Van Persie z volejem srečanje vrnil v izhodiščni položaj. V prvem polčasu velja omeniti še izjemno priložnost Žigića v 35. Minuti, ko Srb v dvoboju iz oči v oči ni uspel premagati Szczesnyja.

Arsenal splošna

V drugem polčasu je Arsenal prevzel pobudo, a z izjemo Nasrija Arsene Wenger tokrat ni imel dovolj razpoloženih posameznikov. Odlični Francoz je pretil iz vseh položajev in večkrat nevarno streljal proti vratom Birminghama, tudi zahvaljujoč odličnim obrambam Bena Fosterja pa je bil Birmingham vse bližje podaljšku oziroma izvajanju enajstmetrovk. Birmingham, ki je sicer edino lovoriko v klubski zgodovini osvojil prav v ligaškem pokalu leta 1963, je preko Irca Faheya zadel vratnico, zadnji in najbolj boleč udarec pa je Arsenal doživel tik pred koncem srečanja, ko je po nesporazumu Koscielnyja in Szczesnyja rezervist Obafemi Martins zadel prazno mrežo in poskrbel za pravi delirij na tribunah z Birminghamovi navijači.

Čeprav ima ligaški pokal v Angliji status drugorazrednega tekmovanja, je tegoba in razočaranje na obrazih Arsenalovih nogometašev dobro zajela vzdušje v vrstah topničarjev, ki so danes na Wembleyju ostali brez "dobljene" lovorike.