Uredništvo    23. november 2010
Liga prvakov, 5. krog, skupina G

Ajax nemočen in poteptan

Vratolomna forma Reala iz Madrida se nadaljuje. Galaktiki so v Amsterdamu ponovno nadigrali Ajax in bili tokrat še bolj neprizanesljivi kot na prvi tekmi v Madridu. Izključena Xabi Alonso in Sergio Ramos.
Cilj je prezimiti v Evropi
Štadion: Amsterdam Arena, Gledalcev: 48491, Sodnik: Craig Thomson (ŠKO)
Ajax: Maarten Stekelenburg, Gregory Van der Wiel, Toby Alderweireld, Jan Vertonghen, Vurnon Anita, Siem de Jong (od 76. Rasmus Lindgren), Urby Emanuelson, Mounir El Hamadoui (od 46. Demy de Zeeuw), Miralem Sulejmani (od 88. Christian Eriksen), Luis Suarez.
Trener: Marcel Keizer
Real Madrid: Iker Casillas, Raul Albiol, Alvaro Arbeloa, Marcelo, Sergio Ramos, Lassana Diarra, Xabi Alonso, Pedro Leon, Mesut Özil, Karim Benzema, Cristiano Ronaldo.
Trener: Zinedine Zidane
Nekoč so obračuni Ajaxa in Reala predstavljali smetano evropskega klubskega nogometa, dandanes pa je razlika med obema velikanoma večja kot je bila kdajkoli. Real je že v Madridu nadigral Ajax, v Amsterdamu pa je ponovno dokazal, da je za razred boljša ekipa, pa čeprav je Jose Mourinho tokrat povsem premešal začetno enajsterico in v ogenj poslal celo kopico rezervistov.

Kraljevi klub je z lahkoto prebijal obrambno vrsto Ajaxa, še posebej pa so zatajili mladi upi Vernon Anita, Siem de Jong in Urby Emmanuelson, ki so se kot po tekočem traku zapletali v dvoboje z igralci Reala in izgubili nešteto žog. Prvi zadetek je dolgo časa visel v zraku, zgodil pa se je devet minut pred koncem prvega polčasa, ko je po fantastični podaji s peto Mesuta Ozila zadel Francoz Karim Benzema. Tik pred koncem prvega polčasa je ob pomoči enega od nogometašev Ajaxa z izstrelkom iz več kot 20 metrov zadel še branilec Alvaro Arbeloa in tako hitro poteptal zadnje iskrice upanja domačih nogometašev, ki so bili pred obračunom še vedno v igri za uvrstitev v nadaljevanje.

Ajax Real Madrid Karim Benzema

V drugem polčasu je Real zadržal premoč, na sceno pa je stopil Cristiano Ronaldo, ki je skupaj z Mesutom Ozilom in rezervistom Angelom Di Mario dokončno razbil domačo ekipo. Najprej je v 70. minuti po prodoru in asistenci Di Marie z levico zadel za 3:0, četrti zadetek pa je dosegel iz bele točko, po tem ko je Mesut Ozil z mojstrskim preigravanjem izsilil enajstmetrovko.

Real še naprej kaže obrise enega od najresnejših kandidatov za evropski vrh, navkljub odsotnosti številnih članov začetne enajsterice (Pepe, Carvalho, Khedira, Higuain …) pa je bila španska ekipa tokrat vsaj razred boljša od nizozemskega velikana. Nekaj pomislekov zbujata izključitvi Xabija Alonsa in Sergia Ramosa v zadnjih minutah tekme, saj skoraj ne gre dvomiti v to, da sta španska reprezentanta to storila predvsem za to, da bi "očistila" svoji osebni statistiki pred prvo tekmo osmine finala tekmovanja.