Uredništvo    20. februar 2013
Liga prvakov, osmina finala, prva tekma

Sanjska zmaga Milana

Prvi favorit je skoraj pogubljen! Milan je s fanatično predstava povsem porezal krila Barceloninim zvezdnikom in se veselil malodane šokantne zmage z 2:0. Barcelona brez ene prave priložnosti!
20.10.2017 | Evropski pokali
Štadion: San Siro, Gledalcev: 79532, Sodnik: Craig Thomson (ŠKO)
Milan: Christian Abbiati, Ignazio Abate, Cristian Zapata, Philippe Mexes, Riccardo Montolivo, Massimo Ambrosini, Sulley Ali Muntari, Kevin Constant, Kevin-Prince Boateng, Stephan El Shaarawy (od 84. Bakaye Traore), Giampaolo Pazzini (od 75. M'Baye Niang).
Trener: Vincenzo Montella
Barcelona: Victor Valdes, Dani Alves, Gerard Pique, Carles Puyol (od 88. Javier Mascherano), Sergio Busquets, Andres Iniesta, Xavi, Cesc Fabregas (od 62. Alexis Sanchez), Jordi Alba, Lionel Messi, Pedro.
Trener: Ernesto Valverde
Milanski nogometni teater je prvič v letošnji sezoni pokal po šivih. "Klasika" Lige prvakov med Milanom in Barcelono je v prvih 45 minutah pokazala, da forma v domačih prvenstvih v Ligi prvakov ne igra pomembne vloge. Milan, tudi z Stephenom El Shaarawyjem, ki je stisnil zobe in zaigral od prve minute, Barceloni z disciplinirano igro ni pustil veliko prostora in prvi polčas preživel brez prask. Barcelona je imela namreč bolj ali manj le jalovo premoč, saj nikakor ni uspela zaključiti svojih akcij. Milan je na drugi strani pričakovano prežal iz protinapadov, v eni od takšnih akcij pa bi skorajda tudi uspel. V 16. minuti je El Shaarawy neoviran krenil proti vratom Victorja Valdesa, a si poslal premočan predložek in zapravil lepo priložnost za zaključni strel. V akciji, ki je sledila iz kota, je Kevin-Prince Boateng z glavo le za slab meter zgrešil okvir vrat, do izteka polčasa, ki z igro nikakor ni navdušil, pa ne ena ne druga stran nista uspeli sestaviti nobenega nevarnejšega napada.

Milan Barcelona Lionel Messi Philippe Mexes

Barcelonine zvezde izgubljene v vesolju
Prvi polčas je v drobcih nakazal na to, da bi nocojšnja tekma lahko bila posebna. In res je bila. Barcelonini zvezdniki, Xavi, Andres Iniesta, Lionel Messi in ostali, so povsem odpovedali in ob zgoščeni obrambi gostiteljev le nemočno pletli obroč okoli domačih vrat brez zaključkov in brez kakršnega koli nemira domačih branilcev, ki so z lahkoto zaustavljali gostujoče nogometaše.

Nato se je preprosto moralo zgoditi. Milan je zaslutil ranljivost favorizirane Barcelone, vse agresivneje pritiskal goste po izgubljenih žogah in v 56. minuti poskrbel za delirij. Delirij, ki pa je vendarle imel napako – po prostem strelu Riccarda Montoliva je žoga zadela v roke Cristiana Zapate, ob nemi sodniški piščalki pa se je žoga odbila do Kevina-Princea Boatenga, ki je s polvolejem natančno meril v desni spodnji kot in Milanu šokantno popeljal v vodstvo.

Barcelona je, verjeli ali ne, edino komaj omembe vredno priložnost ustvarila v 76. minuti, ko je Andres Iniesta z razdalje za dober meter zgrešil okvir vrat. Milan je še naprej sijajno igral v obrambi in čakal na napako nasprotnika, ki se je vnovič zgodila v 81. minuti srečanja. Akcijo je po desni strani začel rezervist M'Baye Niang, žogo podaljšal do El Shaarawyja, Il Faraone pa jo je sijajno dvignil do Ganca Sulleyja Muntarija, ki je poskrbel za neverjeten pogled na semafor: AC Milan 2, Barcelona 0.

Milan kot Inter leta 2010
San Siro je postal moderno prizorišče najbolj kultnih porazov Barcelone v Ligi prvakov. Po nepozabni zmagi Interja leta 2010 s 3:1 je tokrat Katalonce na podoben način utišal še Milan, a stopnjo "šokantnosti" obeh zmag je v obeh primerih težko primerjati. Milan je bil pred obračunom enoglasno odpisan, a današnja predstava je vseeno pokazala, kaj v nogometu pomeni moč duha, vera v zmago in malodane vzorčni primer igre v obrambi. Pa tudi fantastična demonstracija tega, kako v največji možni meri razbiti znamenito igro Barcelone.