Uredništvo    22. oktober 2013
AC Milan in Barcelona sta se razšla z remijem

Prijeten večer z Birso na zelenici

Stara rivala evropskega nogometa AC Milan in Barcelona sta v tretjem krogu Lige prvakov prikazala všečno predstavo in se razšla z remijem 1:1. Osemdeset minut je na zelenici preživel tudi Valter Birsa.
23.7.2017 | Evropske lige
Štadion: San Siro, Gledalcev: 74487, Sodnik: Felix Brych (NEM)
Milan: Marco Amelia, Philippe Mexes, Ignazio Abate, Cristian Zapata, Nigel de Jong, Kaka (od 71. Urby Emanuelson), Sulley Ali Muntari, Valter Birsa (od 80. Andrea Poli), Riccardo Montolivo, Kevin Constant, Robinho (od 64. Mario Balotelli).
Trener: Vincenzo Montella
Barcelona: Victor Valdes, Dani Alves, Gerard Pique, Sergio Busquets, Andres Iniesta, Xavi, Javier Mascherano, Adriano, Alexis Sanchez (od 74. Cesc Fabregas), Lionel Messi, Neymar (od 81. Pedro).
Trener: Ernesto Valverde
Gledalci so na San Siro prišli po spektakel, ki so ga dobili. AC Milan je kljub krizi dokazal, da so mu takšne tekme pisano na kožo. Z Barcelono se je odlično kosal in celo povedel, na koncu pa ostal neporažen. Stara rivala sta se končala z remijem, na vsaki strani smo videli po en gol.

Še pred kratkim je bilo to presenečenje, včeraj ni bilo več. Massimiliano Allegri je prvo dejanje ponovitve osmine finala iz minule sezone začel z Valterjem Birso, ki je AC Milanu priigral dve zmagi na zadnjih dveh domačih tekmah v Serie A. Slovenec je potopil tako Sampdorio kot Udinese, z dobrimi igrami po selitvi iz Genoe si je priigral tudi mesto v prvi enajsterici na tekmi proti klubu, za katerega je Allegri dejal, da je najboljši na svetu. Marsikoga je zanimalo, kako se bo Birsa kosal z Lionelom Messijem, pred prvim žvižgom pa je bil favorit kristalno jasen - Barcelona je pač v novo sezono štartala občutno bolje od AC Milana.

Domači so sicer tekmo začeli brez Maria Balotellija, v konici je bil Robinho, takoj za njim Birsa in povratnik v začetno enajsterico Kaka. V golu je stal Marco Amelia, ki je zamenjal Christiana Abbiatija, pri Barceloni sta bila na začetku na igrišču tako Lionel Messi kot tudi Neymar. V boj so podjetneje krenili domači, ki so v uvodnih nekaj minutah dvakrat zapretili prek Kakaja. V 7. minuti je Sulley Muntari zadel po podaji Robinha, toda vezist je bil za las v prepovedanem položaju. Tri minute kasneje pa je domačim le uspelo. Robinho je ukradel žogo obrambi Barcelone (ob tem verjetno storil tudi prekršek, ki pa ga sodniki niso dosodili), si izmenjal dvojno podajo s sila motiviranim Kakajem in prišel sam pred Victorja Valdesa ter ga s strelom po tleh tudi premagal.

Barcelona je po prejem golu prevzela nadzor nad igro, v 23. minuti pa tudi izenačila. Štirje gostje so krenili v napad proti dvema branilcema AC Milana, akcijo je sam zaključil Messi, ki bi se skoraj zapletel, a je v svojem slogu mojstrsko spravil žogo za hrbet Amelie. V 28. minuti bi Milan skorajda spet popeljal v vodstvo Philippe Mexes, ki je po kotu prišel do strela z glavo, a je za las meril mimo. V 37. minuti je Xavi odlično podal Alexisu Sanchezu, toda slednji ni streljal dobro, tudi Amelia je bil na mestu. Vratar AC Milana je bil že premagan v sodnikovem podaljšku, ko je iz voleja dobro sprožil Neymar, a za las streljal mimo vratnice.

Birsa, ki je ves čas pridno garal za potrebe svoje ekipe, je na zelenico pritekel tudi na začetku drugega polčasa, Balotelli je še naprej na priložnost čakal na klopi. Gostje so hitro pritisnili proti golu rdeče-črnih, pred katerim je bilo še kako vroče. Nato je sledil protinapad AC Milana, Muntari je Robinhu podal žogo na nogo, Brazilec je bil povsem sam pred Valdesom, a kaj, ko se mu je pripetila šolska napaka - okroglega usnja ni uspel ustaviti oziroma iz prve udariti po njem! Kakšna neverjetna, a zapravljena priložnost. Divji ritem se je nadaljeval, v 54. minuti je bil Iniesta sam pred Amelio, toda rezervni vratar Italijanov je njegov poskus znotraj kazenskega prostora ustavil. V 64. minuti je Allegri z "verige spustil" Balotellija, na klop je odšel strelec Robinho. Naslednji je v priložnost prišel Adriano, toda preslabo je zadel žogo, ko je bil v sila ugodnem položaju za strel. Res pa je, da je bil v polnem šprintu in posledično ni  najbolje zaključil obetavni akcije.

Zaključek tekme ni bil tako "divji", kot večji del pred tem. Balotelli je bil neviden, Birsa je iz igre odšel v 80. minuti - tako veliko še ni igral na eni tekmi, odkar je član AC Milana. Do konca so in eni in drugi še malce "tipali", gostje so si med drugim priigrali prosti strel v nevarnem položaju, toda Messi je ustrelil naravnost v živi zid. Izid se ni spremenil, velikana sta se razšla z remijem, tekma pa je imela tudi slovenski priokus. Birsa morda ni bil mož odločitve, je pa pustil dober vtis in - kar je morda še najpomembnejše - res garal za svoj klub. S takšnim pristopom in odnosom se mu za prihodnost ne gre bati.